Rajd po Kaszubach śladami Autosana

sobota, 11 kwietnia 2015 r., 13:55
fot. MSz

W sobotnie przedpołudnie, ulicami Kaszub przejechały zarówno stare samochody, pamiętające czasy PRL-u, jak i te bardziej współczesne. Wzięły one udział w "III Rajdzie Autosana", czyli przejeździe śladami dawnej komunikacji międzymiastowej.

Pojazdy uczestniczące w "Rajdzie Autosana" zaczęły wyjeżdżać tuż przed godziną 11 z parkingu pod hotelem "Spichrz' w Borczu. Uczestnicy nie poruszali się jednak w kolumnie, lecz przepuszczano jeden samochód co pięć minut.

- Organizujemy dwie różne imprezy. Pierwsza to "Rajd Ikarusa", podczas którego zwiedzamy Trójmiasto, szukając śladów dawnych autobusów i tramwajów oraz zgłębiając historię organizacji komunikacji miejskiej. Drugą natomiast jest "Rajd Autosana", czyli dzisiejsza impreza, na której zwiedzamy województwo pomorskie z myślą o komunikacji międzymiastowej. To już trzecia taka impreza, dwie poprzednie odbywały się na Żuławach, tutaj jesteśmy po raz pierwszy. Ale w przyszłym roku planujemy również jeździć po Kaszubach - mówi Maciej Kawka, jeden ze współorganizatorów imprezy.

Główną atrakcją imprezy był tytułowy Autosan, w tym wypadku w wersji pogotowia technicznego, którym podróżowało kilka osób. Ale również i pozostałe pojazdy były dość unikatowe. Najstarszą maszyną uczestniczącą w rajdzie był motocykl MZ ES 250/2 Trophy z 1967 roku. Najbardziej sędziwymi samochodami zaś były dwie Zastawy 1100p, z lat siedemdziesiątych. Nie zabrakło legendarnych pojazdów polskiej produkcji - dwóch Fiatów 125p, jednego 126p oraz trzech Polonezów. Łącznie wystartowało prawie 50 samochodów.

- Każdy może wziąć udział w rajdzie, jednak im nowszy samochód, tym więcej punktów karnych w ogólnej punktacji. Każda drużyna otrzyma na starcie itinerier, czyli trasę przejazdu wraz z listą zadań do wykonania. Długość trasy wynosi ponad 100 kilometrów, szczegółów nie chcemy jednak zdradzać, na pewno odwiedzimy najważniejsze miejsca w powiatach kartuskim i kościerskim - dodaje Maciej Kawka.

Zadania dotyczyły między innymi rozpoznania miejsc, znajdujących się na trasie przejazdu. Kluczem do zwycięstwa nie jest jednak jak najszybsze pokonanie trasy, ponieważ za zbyt szybkie, bądź zbyt późne przybycie naliczane są dodatkowe punkty karne.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.