Postępowanie w sprawie fałszowania podpisów spółdzielców SM Kaszuby zakończone

czwartek, 16 kwietnia 2015 r., 13:44

Pięć podpisów złożonych pod wnioskiem o zwołanie walnego zgromadzenia SM Kaszuby okazało się nieautentycznych. Mimo to śledczy zdecydowali się umorzyć postępowania w sprawie fałszowania podpisów spółdzielców.

Przypomnijmy, że we wrześniu do SM "Kaszuby" trafił wniosek osób domagających się zwołania walnego zgromadzenia w celu odwołania członków rady nadzorczej. W odpowiedzi zarząd spółdzielni wysłał podpisanym pod listą osobom wezwanie zobowiązujące do "niezwłocznej weryfikacji prawdziwości złożonego podpisu".

Sprawa podpisów wątpliwego autorstwa została skierowana też do prokuratury. Kartuscy śledczy wszczęli w tej sprawie postępowanie. W jego toku przesłuchano kilkadziesiąt osób oraz zweryfikowano kilkadziesiąt podpisów, co do których zachodziła wątpliwość czy są one autentyczne.

Podpisy, których autentyczność była wątpliwa zostały poddane pod analizę przez biegłego.

- Praktycznie wszystkie podpisy są autentyczne. Co do pięciu biegły stwierdził, że nie zostały one nakreślone przez te osoby, których podpisy widniały pod wnioskiem - informuje prokurator Remigiusz Signerski.

Mimo iż pojawiły się przypadki nieprawdziwych podpisów, śledczy postanowili umorzyć postępowanie.

- Nie udało się ustalić osoby, która mogłaby podpisać się za te osoby. Stwierdzono też, że ci, którzy zbierali podpisy, nie mieli z kolei w tym żadnego interesu, gdyż zebrali kilkaset innych podpisów wystarczających do tego, aby zwołać walne zgromadzenie - podkreśla zastępca prokuratora rejonowego w Kartuzach.

Dodajmy, że zarząd SM Kaszuby uzależniał zwołanie walnego zgromadzenia od finału prokuratorskiego postępowania. Ostatecznie jednak walne zgromadzenie zostało zwołane przez Krajową Radę Spółdzielczą. Podczas niego odwołano pięcioro członków Rady Nadzorczej, zaś jedna osoba złożyła mandat tuż przed głosowaniem. Kilka dni później do dymisji podał się zarząd SM Kaszuby.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.