Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna "Uchwyć świat na zdjęciu" otwarta

wtorek, 5 maja 2015 r., 11:13
fot. nadesłane/ZSP Sierakowice

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach od 2013 r. realizował projekt edukacyjny Comenius "Uchwyć świat na zdjęciu". W ramach projektu uczniowie sześciu szkół partnerskich wzięli udział w sześciu kolejnych konkursach fotograficznych o różnorodnej tematyce, między innymi: sport, woda, minimalizm. Efektem końcowym jest Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna znajdująca się w Zabytkowym Drewnianym Kościele w Sierakowicach.

Honorowymi patronami tego przedsięwzięcia zostali: Wójt Gminy Sierakowice oraz Starosta Powiatu Kartuskiego. Współorganizatorem zaś jest Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach.

Uroczyste otwarcie odbyło się 23 kwietnia. Wernisaż oprócz wymiaru artystycznego miał też charakter podsumowujący i upowszechniający. Wzięli w nim udział: Wójt Gminy Sierakowice pan Tadeusz Kobiela, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Sierakowicach ks. Bronisław Dawicki, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego pani Jolanta Tersa, dyrektor GOK pani Irena Kulwikowska, dyrektor ZSP w Sierakowicach pan Grzegorz Machola, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół gminnych i ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego, nauczyciele współpracujący w projekcie, uczniowie ZSP w Sierakowicach, a także zagraniczni partnerzy projektu z Finlandii, Niemiec, Hiszpanii, Turcji i Chorwacji.

Uroczystość rozpoczął cytat: "Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości" autorstwa Henriego Cartier- Bresson’a, który trafnie wprowadzał odbiorców w tematykę wystawy "Uchwyć świat na zdjęciu". Występ uzdolnionych wokalnie uczniów ZSP: Pauliny Lis, Mateusza Pawelczyka i Anny Gawin, zachwycił wszystkich zgromadzonych. Dziewczęta przepięknie zaśpiewały w języku angielskim, Mateusz zaś wykonał piosenkę w języku polskim z repertuaru Hanny Banaszak.

Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna, którą poprowadził dyrektor ZSP
w Sierakowicach pan Grzegorz Machola. Dyrektor powitał przybyłych gości, wyraził swoje zadowolenie z faktu, że przy współpracy tak wielu osób wystawa została zrealizowana, przedstawił także patronów honorowych i poprosił ich o wspólne przecięcie symbolicznej wstęgi. Krótkie przemówienia wygłosili: pani Jolanta Tersa i pan Tadeusz Kobiela. Następnie głos zabrał nauczyciel języka angielskiego, pasjonat fotografii, autor i koordynator projektu pan Dawid Chmielewski. Piękną przemowę wygłosił także jeden z zagranicznych gości, nauczyciel z Niemiec Michael Hastreiter, który w imieniu partnerów zagranicznych podziękował za dwuletnią współpracę, otwartość i wzajemną życzliwość.

Nie zabrakło również konkursu publiczności na najlepsze zdjęcie wystawy. Można było oddać głos na jedno wybrane zdjęcie, wrzucając karteczkę z numerem zdjęcia do specjalnie przygotowanej urny. Najwięcej głosów uzyskała praca niemieckiej uczennicy Anny Kober dotycząca tematyki "Woda".

Ceremonię umilił poczęstunek przygotowany przez naszych uczniów z technikum żywienia pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz nastrojowa muzyka "na żywo" w wykonaniu instrumentalistów z ZSP w Sierakowicach: Szymona Cybuli, Natalii Wenta, Karola Cybuli, Waldemara Hinca i Hanny Marszk.

Wystawa robi duże wrażenie i będzie otwarta do środy 29.04.2015r. w godzinach od 9:00 do 14:00. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia! Naprawdę warto!

nadesłane/Angelika Stenka, Ewa Szlaga- Ortmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.