Kartuzy. Nowa organizacja będzie pomagać alkoholikom i ich rodzinom

wtorek, 26 maja 2015 r., 15:42
fot. nadesłane/M. Borkowska

Od niedawna w Kartuzach działa nowa organizacja pozarządowa - Fundacja "Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i ich Rodzinom". Głównym zadaniem którym ma się ona zajmować będzie pomoc najmłodszym którzy nie są w stanie poradzić sobie z problemami spowodowanymi alkoholizmem rodzica.

- Współczesny świat niesie wiele zagrożeń i niebezpieczeństw skierowanych do dzieci, młodzieży oraz ich rodzin. Dlatego też postanowiliśmy powołać do życia Fundację "Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i ich Rodzinom". Akt fundacyjny został podpisany przez Karola Słabka, przedsiębiorcę, który za działalność na rzecz promocji i rozwoju powiatu kartuskiego, otrzymał prestiżową nagrodę "Perłę" w 2013 roku podczas trzynastej edycji nagród starosty kartuskiego "Perła Kaszub" - mówią założyciele fundacji.

Głównym celem fundacji jest pomoc skierowana do najmłodszych którzy nie są w stanie poradzić sobie z problemami spowodowanymi alkoholizmem rodzica. Ponadto ma ona działać na rzecz przeciwdziałania i zapobiegania uzależnieniom i patologiom społecznym. Dodatkowo, pośród planowanych zadań znajduje się niesienie pomocy społecznej rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, wspieranie i inicjowanie programów na rzecz integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz szeroko pojęta działalność charytatywna.

Podczas przygotowań i remontów pomieszczeń, pierwsze kroki fundacji zostały skierowane do kartuskich szkół podstawowych. Zaproponowała ona konkurs plastyczny "W głębinach mórz i oceanów", przeznaczony dla uczniów klas I-III. Ponadto fundacja już w maju w aktywny sposób brała udział, przy wsparciu Stowarzyszenia Historycznego "Wielka Czerwona Jedynka" oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Kolonii, w IV Pikniku Historyczno - Wojskowym, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie.

Fundacja zapowiada także, że będzie bawić się z najmłodszymi przy grach i konkursach podczas festynu w Mezowie, Dnia Dziecka w Żukowie oraz Dnia Sobótki w Kolonii. Jest także w trakcie przygotowywania szeregu atrakcji na okres letni. Od czerwca ruszają warsztaty modelarskie, które będą odbywać się w każdą środę, w godzinach 16.00 - 18.00. W tym roku będzie także finansować wyjazdy kolonijne dla około 20 dzieci.

- Fakt, iż jesteśmy nowo powstałą fundacją nie świadczy, że nie potrafimy działać. Przedsięwzięcia przy zaangażowaniu instytucji i służb społecznych, przyniosą efekty szybsze i trwalsze. Z tego też względu liczymy na współpracę z samorządem, organizacjami, stowarzyszeniami, fundacjami, klubami sportowymi powiatu kartuskiego i nie tylko. Cieszymy się, że poszerza się grono współpracujących wolontariuszy, gdyż to oni często są motorem działania i świeżym spojrzeniem na świat oraz otaczające nas problemy - informują założyciele fundacji.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej fundacji, profilu facebookowym oraz w jej siedzibie, mieszczącej się w Kartuzach przy ulicy Kościerskiej 11i.

nadesłane:Fundacja "Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i ich Rodzinom"
oprac. MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.