75-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sianowskiej Hucie

sobota, 6 czerwca 2015 r., 18:37
fot. NB

Już od 1940 roku druhowie z Sianowskiej Huty stoją na straży bezpieczeństwa lokalnej społeczności. W sobotę odbyły się uroczyste obchody tego jubileuszu. Nie zabrakło nagród, odznaczeń, podziękowań i gratulacji. Odsłonięto i poświęcono także figurkę św. Floriana oraz pamiątkową tablicę.

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Sianowskiej Hucie sięgają 1940 roku. Wówczas o jej założeniu zadecydował Paweł Hirsz, który został pierwszym prezesem tejże jednostki, Aleksander Rybakowski, Józef Lewiński oraz Józef Demski. Niestety wszyscy oni zostali zamordowani w trakcie okupacji wojennej, pierwszym więc powojennym prezesem został Józef Szwaba.

Kolejną ważną datą w kalendarium OSP w Sianowskiej Hucie jest jest rok 1954, kiedy to zbudowana została murowana remiza, rok później zaś jednostka została wyposażona w motopompę. Od 1986 mieszkańcy Sianowskiej Huty domagali się budowy strażnicy dla OSP w czynie społecznym. Budowę świetlicy o powierzchni 100 m2, wraz z 40-metrowym garażem rozpoczęto w 1990 roku, do użytku oddano zaś w 1995, w 55-lecie jednostki.

W sobotę odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 75-lecia Działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Sianowskiej Hucie. Rocznicę tę uczczono Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla, odsłonięciem i poświęceniem figurki św. Floriana oraz pamiątkowej tablicy, a także nadaniem odznaczeń i wręczeniem okolicznościowych medali dla najbardziej zasłużonych druhów.

Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sianowskiej Hucie.

Złoty Znak Związku OSP PR dla dh Franciszka Szwaba

Zloty Medal Za zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali:
dh Marka Pelcer
dh Jana Okrój
dh Kazimierza Szwaba

Srebrny Medal Za zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali:
dh Stanisław Pelcer
dh Krzysztof Okrój

Brązowy Medal Za zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali:
dh Dariusz Piernicki
dh Piotr Piernicki

Odznaka Wzorowy Strażak otrzymali:
dh Wiesław Piernicki
dh Tomasz Kornath
dh Mateusz Merchel
dh Patryk Walkusz


NB, MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.