11. Rajd Kaszub zabroniony, ale i tak się odbędzie

piątek, 19 czerwca 2015 r., 20:36
fot. archiwum

11. Rajd Kaszub ma się odbyć. Pomimo tego, że zarówno Kaszubski Park Krajobrazowy, jak i Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych apelowały do lokalnych władz, służb mundurowych i organizatora o zmianę trasy jego przejazdu tak, aby nie przebiegała ona przez obszar prawnie chroniony. Prokuratura twierdzi, że ma związane ręce, ponieważ do przestępstwa jeszcze nie doszło. Ze wsparcia finansowego nie wycofał się także główny sponsor, Grupa LOTOS S.A, która wierzy w zapewnienia organizatora o legalności imprezy.

Niedawno pisaliśmy o tym, że w sobotę ma się rozpocząć 11. Rajd Kaszub, wielka impreza samochodowa. Część jego trasy ma prowadzić po terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, na którym obowiązuje całkowity zakaz organizowania rajdów samochodowych.

- Organizatorzy o sprawie wiedzą, postanowili jednak zignorować nas i naszą opinię, powołując się na ustalenia z gminą i resztą lokalnej władzy. Wysłaliśmy także do nich pismo informujące o zakazie - mówiła wówczas Barbara Utracka - Minko, zastępca dyrektora Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

O tym, że rajd nie powinien przebiegać przez teren chroniony, wie też Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Kartuzach, wójt Chmielna, czy burmistrz Kartuz, do których apel o zmianę trasy wyścigu wystosował dyrektor Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

- Wnoszę o zmianę trasy rajdu, tak, aby nie przebiegał on przez obszar prawnie chroniony jakim jest Kaszubski Park Krajobrazowy, gdzie obowiązują określone przepisami prawa zakazy - apeluje Witold Sieciechowski.

- Na podkreślenie zasługuje fakt, iż nikt z organizatorów rajdu nie kontaktował się z pracownikami Kaszubskiego Parku w sprawie przebiegu trasy rajdu po jego obszarze - dodaje.

Tymczasem żadna z tych instytucji nie reaguje. Wójt Chmielna Jerzy Grzegorzewski podkreśla, że organizator twierdzi, że wszystko jest zgodne z prawem, a mu wystarczą takie zapewnienia. Podobnie sprawa ma się w przypadku głównego sponsora imprezy Grupy LOTOS S.A.

- Jak nas zapewnił organizator rajdu wszelkie działania związane z przygotowaniem imprezy zgodne są z obowiązującymi przepisami - informuje Robert Stępniak z Biura Komunikacji Grupy LOTOS S.A.

Choć wyścig przebiegający przez teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego ma się odbyć już w niedzielę, policja wciąż nie wie, czy będzie wspierać to przedsięwzięcie.

- Cały czas czekamy na opinię Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Natomiast opinia Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach jest pozytywna i została ona wysłana do gdańskiego ZDiZ. Jeżeli nie będzie ona pozytywna, to w żaden sposób nie będziemy tego rajdu zabezpieczać i wówczas rajd się nie odbędzie - mówi Jarosława Krefta, rzecznik kartuskiej policji

Warto zaznaczyć, że stróże prawa czekają na opinię instytucji, która nie ma związku z obszarem naszego terenu chronionego.

- Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku odpowiada tylko za obszar miasta Gdańska i podlega jego prezydentowi. Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, który jest naszą jednostką, działa w imieniu Marszałka i to on odpowiada za Kaszubski Park Krajobrazowy. Jeżeli oni się wypowiedzieli negatywnie, to taki rajd nie powinien się odbyć, to jest ostateczne stanowisko Urzędu Marszałkowskiego. Z tego co wiem, to dyrektor tej placówki powiedziała, że jeśli ten rajd się odbędzie, to sprawa zostanie skierowana do prokuratury - informuje Sławomir Lewandowski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Prokuratura z kolei przyznaje, że nie ma możliwości zapobieżenia organizacji rajdu, bo samo przygotowywanie do niego, nie jest zabronione.

- Jeżeli jest wyraźny zakaz organizowania rajdów samochodowych, a w uchwale nie ma mowy o wyłączeniu dróg publicznych z obszaru Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, to zarządzający drogą nie powinien wydawać zgody na udostępnienie jej. Gdyby ustawodawca chciał wyłączyć z tego jakiekolwiek drogi publiczne to by to zrobił. Sytuacja jest absurdalna, przygotowanie do takich czynów nie jest karalne, wszcząć postępowania nie można, jeżeli jest to przygotowanie do rajdu a jeszcze się on nie odbył - mówi Agnieszka Gładkowska z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

- Zadaniem prokuratury jest ściganie naruszeń prawa, a nie zapobieganie czemuś, co ma się zdarzyć w przyszłości. Kwestią administratora drogi jest to, aby zapobiec przeprowadzeniu rajdu - wtóruje jej Remigiusz Signerski, zastępca prokuratora rejonowego w Kartuzach.

Zgodnie przyznają, że jedynym sposobem, aby zapobiec popełnieniu przestępstwa jest wycofanie zgody przez zarządzających drogami.

Ci jednak, najpewniej ślepo wierzą w zapewnienia organizatora rajdu, bo zgód na udostępnienie dróg publicznych dotąd nie wycofali. A wystarczyłoby poświęcić kilka minut i przeczytać ustawę o ochronie przyrody, czy chociażby uchwałę Sejmiku Województwa Pomorskiego dotyczącą Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, która ewidentnie zakazuje organizacji jakichkolwiek rajdów motorowych i samochodowych na terenie parku i nie ma od tego żadnych odstępstw. Z pomocą przyszła im nawet dyrekcja parków, która jednoznacznie wskazała, że rajd na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nie może się odbyć. Najwyraźniej słowo organizatora dla samorządowców jest ważniejsze od prawa.

Tym bardziej dziwi nas zachowanie policji, która powinna egzekwować przestrzeganie przepisów, a nie przygotowywać się do obstawiania imprezy niezgodnej z prawem. Mamy nadzieję, że jeśli funkcjonariusze pojawią się na rajdzie, to właśnie po to, by gromadzić dowody przestępstwa.

W związku z tym, że Lesław Orski, mimo wyraźnych zakazów, nadal zamierza organizować rajd, mieszkańcy powiatu kartuskiego muszą spodziewać się utrudnień w ruchu.

MSz, AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.