Sierakowice. W ZSP zakończono realizację projektu "Schule im Wandel"

czwartek, 25 czerwca 2015 r., 21:10
fot. nadesłane/ZSP Sierakowice

Na początku czerwca Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach zakończył realizację programu "Odznaka jakości Schule im Wandel - Zmieniająca się szkoła". Główne działania uczestników projektu skupione były wokół nauczania języka niemieckiego, jako języka obcego.

Celem projektu "Odznaka jakości Schule im Wandel - Zmieniająca się szkoła" jest stworzenie polskim placówkom edukacyjnym możliwości rozwoju w następujących obszarach: aktywizujące metody pracy z uczniem, kształcenie kompetencji kluczowych, wspieranie wielojęzyczności, kreatywne korzystanie z technologii informacyjnych, przejmowanie przez uczniów inicjatywy, otwarcie szkoły na zewnątrz i demokratyzacja życia w szkole. Organizatorzy programu to Goethe Institut i Ośrodek Rozwoju Edukacji, a patronat nad nim objęła Ambasada Republiki Niemiec.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach jest jedyną szkołą, poza Gimnazjum nr 1 w Lęborku, na terenie północnej Polski, która spełniła wszystkie kryteria i zakwalifikowała się do tego prestiżowego programu. W przedsięwzięciu wzięło udział łącznie 16 szkół z całej Polski.

Główne działania uczestników projektu skupione były wokół nauczania języka niemieckiego, jako języka obcego. W skład zespołu zaangażowanego w realizację projektu weszli: Bożena Wróblewska, Renata Brzezińska-Wróblewska, Hanna Kos, Patrycja Stasiuk i Angelika Frejnagiel oraz koordynator - Marta Młyńska. Warto podkreślić, iż w wielu działaniach zaangażowani byli nauczyciele języka angielskiego, Małgorzata Gilmajster, Adam Kwidziński i Agnieszka Kazimierczak.

W naszej szkole w ramach programu przeprowadzono i zrealizowano zadania obowiązkowe, do których należały:
1) Projekt edukacyjny: "Essen und Trinken" dotyczący jedzenia, który realizowany został z grupą podstawową klasy I LO i projekt "Mein Alltag" związany ze stosowaniem czasu przeszłego Perfekt realizowany przez uczniów z grup zaawansowanych z klas I LO i I TE. Uczniowie w zakresie poszczególnych projektów umieścili swoje prace na stronach internetowych. Były to m.in. filmiki, ćwiczenia multimedialne, prezentacje, opisy projektów, zdjęcia, komiksy. Nasza młodzież wykazała się kreatywnością i inwencją twórczą, włożyła też ogrom trudu w stworzenie swoich prac. Dowodzą tego m.in. strony internetowe pod adresami: easy-deutsch.blogspot.com i deutsch-ist-easy.blogspot.com, których projektowaniem zajmował się Paweł Bela z klasy I LO - odkryty przez nas talent informatyczny!
2) 20 godzin lekcyjnych przeprowadzonych metodą "Lernen durch Lehren" (LDL), która polega na zamianie ról uczeń - nauczyciel. Uczniowie wraz z nauczycielem tworzyli ćwiczenia i materiały dydaktyczne na zajęcia, układali scenariusz lekcji. Młodzież mogła dzięki temu poznać pracę nauczyciela "od kuchni", wykazać się swoimi zdolnościami, poszerzyć wiedzę oraz zdobyć nowe doświadczenia.
3) Akcje, w których uczniowie przejmują inicjatywę. Angażując się w nie nasi podopieczni zorganizowali "Koncert Kolęd i Pastorałek Anglo- i Niemieckojęzycznych" oraz Akcję Profilaktyczną dotyczącą zachorowalności na raka - m.in. konkurs na najlepszy plakat i quiz językowy.

W ramach zadań dodatkach w naszej szkole odbyły się zajęcia metodą zintegrowanego nauczania przedmiotowo-językowego w języku niemieckim (eksperymentowanie z metodą CLIL), lekcja otwarta matematyki z Hanną Kos czy Międzyszkolny Turniej Językowy dla Gimnazjalistów. Klasa III TŻ zrealizowała projekt międzyprzedmiotowy "Gotowanie po niemiecku" przy pomocy narzędzi TIK. Uczniowie z klasy III TŻ (grupa zaawansowana) zajmowali się w grupach kuchnią Niemiec, Austrii i Szwajcarii, stworzyli prezentacje dotyczące danej kuchni i przepisy na typowe dla niej dania. Przysłowiową "kropką na i" było przygotowywanie potraw z komentarzem w języku niemieckim. Uczniowie zaserwowali sznycel wiedeński z pieczonymi ziemniakami i mizerią oraz deser, a na degustację zaprosili dyrekcję. Owocem ciężkiej pracy naszej młodzieży jest filmik, który może być materiałem dydaktycznym pomocnym innym klasom. Prezentacje i przepisy w języku niemieckim oraz pozostałe materiały dostępne są na stronie internetowej easy-deutsch.blogspot.com oraz w chmurze google drive.google.com/file/d/0B2RMckgWN-9yVEYyd1lSRVFCTUE/view.

Poza wyżej wspomnianymi działaniami nauczyciele musieli zwiększyć częstotliwość używania języka docelowego na lekcjach, prowadzić rozległą dokumentację projektową oraz umieszczać ją na platformie moodle. Program "Schule im Wandel" był inspiracją dla wielu osób, pomógł uczniom i nauczycielom rozwinąć skrzydła, a także zaangażować się w inny, niekonwencjonalny sposób w działania lekcyjne i różnego rodzaju aktywności szkolne. Młodzież wzbogaciła swoją wiedzę na temat TIK, poszerzyła horyzonty, mogła się sprawdzić w nowych rolach. Uczniowie poznali nowe metody pracy, jak LDL czy CLIL, mogli pierwszy raz w życiu nakręcić filmik dydaktyczny, stworzyć stronę internetową, materiały dydaktyczne przydatne na zajęcia lekcyjne, zrobić prezentację w PREZI czy poznać inne ciekawe aplikacje do nauki języka niemieckiego. Uważamy, że nasza szkoła jest idealną "Schule im Wandel"!

Dnia 24 czerwca zostaliśmy zaproszeni do Instytutu Goethego w Krakowie na oficjalne, uroczyste zakończenie projektu i wręczenie certyfikatu laureata programu oraz symbolicznej tabliczki. Na uroczystości koordynator projektu Robert Kolebuk i koordynator działu językowego Goethe Institut Andreas Kotz ogłosili, że nasza szkoła, wraz z trzema innymi laureatami, otrzymała wyróżnienie! Poza certyfikatem i tabliczką świadczącą o ukończeniu programu otrzymaliśmy również nagrodę pieniężną na zakup pomocy dydaktycznych do nauczania języka niemieckiego. W Krakowie szkołę reprezentowali i mieli zaszczyt odebrania nagród - dyrektor Grzegorz Machola i szkolny koordynator projektu Marta Młyńska.

Serdecznie gratulujemy całej zaangażowanej społeczności uczniowskiej, szczególnie klasom I LO, I TE i III TŻ oraz wszystkim nauczycielom z teamu "Schule im Wandel", za ich ciężką pracę, chęci i niesamowite, często niekonwencjonalne pomysły! Jak widać - warto było!

nadesłane: Marta Młyńska/ZSP Sierakowice 

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.