Żukowo. Kanadyjscy Kaszubi i haft na filmowym festiwalu

piątek, 3 lipca 2015 r., 13:38
fot. nadesłane/Eugeniusz Pryczkowski

- V Festiwal Filmów Kaszubskich uważam za otwarty - tą tradycyjną formułą burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski otworzył kolejną już odsłonę festiwalu. Ciekawie się złożyło, że ta pierwsza jubileuszowa edycja - podobnie jak w przypadku I festiwalu - rozpoczęła się w Żukowie, no i że ponownie do współorganizacji włączyła się instytucja powiązana z żukowskim magistratem, czyli Ośrodek Kultury i Sportu.

- Bardzo zależy mi na współpracy. Podkreślałam to od początku piastowania mej funkcji. Dzisiejszy wieczór jest tego przykładem - zaznaczyła dyrektor placówki, Aleksandra Rogalewska.

Owoc tej współpracy z głównym organizatorem festiwalu, czyli Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, a także ZKP w Żukowie, przyniósł bardzo sympatyczne pierwsze spotkanie, podczas którego wyświetlono trzy filmy. Koncentrowały się one na dwóch aspektach: promocji haftu kaszubskiego w jego kolebce, czyli Gminie Żukowo oraz na Kaszubach w Kanadzie. Pierwszy wyrażony był przez premierę nowego filmu dokumentalnego, którego bohaterkami są żukowskie hafciarki Wanda Dzierzgowska i Bernadeta Reglińska. Poprzedzony został obrazem o tytule "Na Kaszubach" z 1961 r., który ukazuje jak wyglądała twórczość ludowa naszego regionu ponad pół wieku temu. Szczególnym walorem filmu jest obecność w nim sióstr Jadwigi i Zofii Ptach - dawnych mistrzyń hafciarskich z Żukowa, którym zawdzięczamy przetrwanie i rozwój tej przepięknej sztuki ludowej.

Z kolei półgodzinny film "Kaszubi w Kanadzie" realizowany w 2008 roku głównie na ontaryjskich Kaszubach stał się znakomitą kanwą spotkania z dziewiętnasto-osobową grupą Kaszubów zza wielkiej wody, która w tych dniach przebywa na ziemi swych ojców.

- Më lubimë ten plac, bò tu sã narodzëło kaszëbsczé wësziwanié. Ù nas téż nasze dzecë sã ùczą wëszëwac. Më tam w nȏdgrodã dȏwómë titułë ksążã i ksążniczka Kaszëb - wyjaśniał David Shulist, lider Kanadyjskich Kaszubów.

Wśród obecnych byli także Witold Szmidtke - przewodniczący Rady Miejskiej oraz prezes ZKP w Baninie, wiceprzewodniczący RM Albin Bychowski i Waldemar Dampc. Festiwalowy dzień wzbogacił też występ kapeli zespołu "Bazuny". Przemiła i gorąca atmosfera zachęciła nawet licznie zebranych do tańca. O słodki poczęstunek zadbali organizatorzy członkowie ZP w Żukowie na czele z Lidwiną Kreft.

Kolejne trzy spotkania odbędą się w restauracji "Mùlk" w Miszewku. 9 lipca poświęcony będzie znanej dziennikarce Izabeli Trojanowskiej w XX-tą rocznicę jej śmierci. W kolejny czwartek gościć będzie w "Mùlkù" redaktor Bożena Olechnowicz z filmem "Witamy w domu panie Grass", zaś 23 lipca pokazane będą "Kaszubska mowa" i "50 lat Pomeranii" wraz ze wspomnieniem redaktora Stanisława Pestki. Ostatni seans także odbędzie się w sali Urzędu Gminy w Żukowie 5 sierpnia. Na ten dzień zaplanowana jest żukowska premiera nowego filmu "Śniegi w żałobie" w reżyserii Wiesława Kwapisza. Film realizowany był między innymi w Niestępowie, gdzie kręcono sceny odtwarzające straszliwy marsz śmierci.

tekst: Jan Dosz/nadesłane: Eugeniusz Pryczkowski

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.