Po co robimy zdjęcia zębów i dlaczego warto?

niedziela, 10 czerwca 2007 r., 10:17

W Kartuzach można wykonać tzw. zdjęcia pantomograficzne zębów, które są prawdziwym hitem w praktyce dentystycznej. Dlaczego? - fotografia pokazuje wszystkie najdrobniejsze szczegóły naszego uzębienia. Można je wykorzystać w stomatologii zachowawczej, protetyce, chirurgii, implantologii, ortodoncji jak i diagnostyce chorób przyzębia.

W diagnostyce stomatologicznej wykorzystywane są różne rodzaje zdjęć - zdjęcia wewnątrzustne tj. zębowe, skrzydłowo-zgryzowe i zewnątrzustne jak np. pantomograficzne. Jednak największą wartość mają te ostatnie.

W trakcie wykonywania zdjęcia pantomograficznego klisza i głowica aparatu obraca się wokół głowy pacjenta, w wyniku czego powstaje zdjęcie przeglądowe o wymiarach 15 x 30 cm. Dostarcza ono licznych informacji o stanie uzębienia i kościach szczękowych. Obrazuje między innymi wszystkie zęby - zarówno korony jak i korzenie, kości szczęk, żuchwę, stawy skroniowo-żuchwowe, zatoki szczękowe, oczodoły.

Zdjęcie pantomograficzne umożliwia uchwycenie zmian próchnicowych zębów, szczególnie na powierzchniach, które są niedostępne podczas rutynowego badania, a mianowicie powierzchniach stycznych oraz w obrębie korzeni.

Przed planowanymi ekstrakcjami (usuwaniem zębów) niesie wskazówki co do stopnia ich trudności. Obrazuje bowiem kształt zębów, szczególnie ich korzeni, które mogą być ustawione zbieżnie, zaginać się bądź być zrośnięte z kością, co wymaga bardziej skomplikowanych technik usuwania. Ma to szczególne znaczenie przy ocenie zębów pokrytych częściowo lub całkowicie kością czyli zębów zatrzymanych, które sprawiają liczne trudności podczas wyrzynania.

Zdjęcie to nieocenione jest również w protetyce, podczas planowania uzupełnień protetycznych. Informuje, które zęby mogą stać się filarami dla przyszłych protez, mostów, koron, a które bezwzględnie należy wyleczyć zachowawczo, bądź usunąć. Niezbędne w leczeniu implantologicznym, pozwala na ocenę budowy kości szczęk oraz zaplanowaniu długości i średnicy wszczepów.

W chorobach przyzębia w wyniku stanów zapalnych dochodzi do zaniku kości, w której osadzone są zęby. Zdjęcie pantomograficzne obrazuje ów zanik, informuje o postępie choroby czy możliwościach jej zahamowania. Często przypadkowo na zdjęciu pantomograficznym wykrywa się zmiany patologiczne, które nawet przez wiele lat mogą nie dawać objawów na przykład zmiany okołowierzchołkowe, torbiele, pozostawione korzenie po niekompletnych ekstrakcjach, a nawet nowotwory.

Wykorzystywane jest również w diagnostyce urazów twarzoczaszki przy podejrzeniu złamania uwidacznia bowiem szczelinę złamania i jego rozległość. Używa się go także w diagnostyce wad zgryzu, a następnie w ocenie wyników leczenia ortodontycznego.

W porównaniu z pojedynczym zdjęciem zębowym zdjęcie pantomograficzne niesie ze sobą podobną dawkę promieniowania. Zatem dawka promieniowania zsumowana przy wykonywaniu pojedynczych zdjęć zębowych poszczególnych zębów przekraczałaby kilkanaście razy dawkę promieniowania uwolnioną podczas wykonywania jednego zdjęcia pantomograficznego.

Zdjęcia można wykonać w Gabinecie Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej przy ul. Gdańskiej 10 w Kartuzach od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.00 oraz 14.00-18.00. Koszt wykonania zdjęcia to 45 zł. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.dentium.pl.

dr n.med. Wojciech Kiewlicz
lek.stom. Justyna Gątkowska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.