Mściszewice. Przedszkole zmieni swoją siedzibę - straż zyska boks garażowy

czwartek, 30 lipca 2015 r., 14:32
fot. AL

Od września przedszkolaki ze Mściszewic nie wrócą do dotychczasowego punktu przedszkolnego mieszczącego się w miejscowej remizie strażackiej. Decyzją radnych przedszkole zostanie przeniesienie do Zespołu Szkół w Mściszewicach. Tym samym miejsce na boks garażowy i magazyn zyskają też strażacy. Siedzibę ma także zmienić oddział przedszkolny w Węsiorach.

Podczas czwartkowej sesji sulęczyńscy radni wyrazili zgodę na włączenie Gminnego Przedszkola Samorządowego w Sulęczynie - Oddział w Mściszewicach do Zespołu Szkół w Mściszewicach. Dotychczas oddział przedszkolny mieścił się w remizie strażackiej, od września zaś wejdzie w skład miejscowej placówki oświatowej. Na cele przedszkolne zaadaptowane zostaną pomieszczenia przyszkolne, oddzielone szklaną ścianą od szkoły.

Przekonana o słuszności tych działań nie była sołtys Mściszewic, która pytała czy takie rozwiązanie zaspokoi potrzeby mieszkańców w przyszłości i co dalej z projektem na budowę nowego przedszkola.

- Obecnie nie ma i w najbliższej przyszłości nie będzie dofinansowań na budowę przedszkoli. Środki będzie można pozyskać na rozbudowę, modernizację lub adaptację pomieszczeń na cele przedszkolne. Rozwiązanie, które przyjęliśmy pozwoli nam sięgnąć po fundusze i rozbudować obiekt, w którym będzie mieściło się przedszkole. Nie zaprzestaliśmy więc prac nad wykonaniem projektu na nowe przedszkole. One nadal trwają - wyjaśniał wójt Bernard Grucza.

Decyzja sulęczyńskiego samorządu ma jeszcze jeden plus. Dzięki takiemu zabiegowi nie zachodzi potrzeba rozbudowy remizy strażackiej, o co miejscowi druhowie walczą już od kilku lat.

- Straż będzie dysponowała całym obiektem. Pomieszczenia, w których znajdowało się przedszkole, będzie można zaadaptować na boks garażowy i magazyn. Rozbudowa nie będzie więc konieczna, będziemy mogli za to zagospodarować teren wokół remizy - tłumaczył sekretarz Wiesław Ulatowski.

Na prośbę radnej z Węsior radni zdecydowali także o włączeniu oddziału przedszkolnego do Szkoły Podstawowej w Węsiorach. Obecnie przedszkole w miejscowości ulokowane jest w starym obiekcie. Po przeniesieniu go do gmachu "podstawówki" mają polepszyć się warunki dla przedszkolaków. Dzięki temu gmina będzie mogła też wystąpić o środki na rozbudowę obiektu na cele przedszkolne. W tym przypadku projekt jest już gotowy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.