Pociąg z Kartuz do Gdańska wolniejszy od autobusu?

poniedziałek, 3 sierpnia 2015 r., 14:25
fot. archiwum

Czy inwestycja o wartości ponad 1.000.000.000 zł, okaże się wielkim niewypałem? Portalowi Rynek Kolejowy udało się dotrzeć do projektu rozkładu PKM, według którego czas przejazdu z Kartuz do Gdańska będzie wynosić w niektórych przypadkach 80, a nawet i 90 minut.

Pierwszy pociąg z Kartuz do Gdańska ma wyruszyć już 1 października. Jednak rozkład jazdy i czas przejazdu na tej trasi nie przedstawia się wcale tak różowo, jak to wcześniej zapowiadano. Winą za to obarczają samorząd województwa pomorskiego, który zwlekał z ogłoszeniem przetargu na przewoźnika, obsługującego PKM. Rozkład jazdy powstał przez to dawno po podstawowym terminie wskazanym przez regulamin PKP PLK.

Najwięcej utrudnień podróżnym przysporzą bardzo długie postoje, podczas mijanek w Żukowie Wschodnim. Przykładowo, pociąg wyjeżdżający o 17.26 z Gdańska Głównego, będzie czekał przez 14 minut na mijance w Żukowie, a do Kartuz dojedzie dopiero o 18.45. Wychodzi więc na to, że łączny czas przejazdu na tej trasie wyniesie aż 79 minut.

Podobnie ma być z większością pociągów, jadących z Kartuz do Gdańska przez Żukowo. Czas przejazdu na tej trasie wynosi najczęściej około 70 minut, jedynie najszybsze pociągi mają pokonać tę trasę w godzinę.

Także i część przejazdów na trasie Gdańsk-Kartuzy będzie miała wydłużone postoje na trasie Gdańsk Wrzeszcz-Gdańsk Główny. Najczęściej będą one wynosić kilka minut. Sprawa wygląda jednak znacznie gorzej w przypadku pociągu wyjeżdżającego o 13.52 z Kartuz. W Żukowie będzie on stał przez 7 minut, we Wrzeszczu aż 23 minuty ostatecznie więc do Gdańska Głównego dojedzie o 15.19. Czas przejazdu wyniesie więc prawie półtora godziny. Pasażerowie czekający we Wrzeszczu będą mogli się co prawda przesiąść do pociągu SKM, żeby dojechać szybciej do celu. Ale równie prawdopodobne jest to, że w ogóle nie skorzystają z usług PKM.

Jak ocenia portal Rynek Kolejowy, takie czasy przejazdu niestety nie są atrakcyjne względem istniejącej komunikacji autobusowej. Przedsiębiorstwo autobusowe Gryf większość połączeń na trasie Gdańsk-Kartuzy realizuje w około 60 minut, a najszybsza linia w 50 minut.

- Nawet uwzględniając istniejącą w szczycie przewozowym kongestię (korki - przyp. red.) w ruchu drogowym, to i tak autobus prawdopodobnie wygra wyścig o pasażera, z racji choćby zdecydowanie większej częstotliwości kursowania i gęstszej sieci przystanków - czytamy na portalu Rynek Kolejowy.

Kolejnym zarzutem, jaki wystosowano w stosunku PKM jest niespełnienie zakładanej cykliczności połączeń. Pociągi z Kartuz do Gdańska miały kursować równo co 60 minut, tymczasem według uzyskanego przez Rynek Kolejowy, składy te w porannym szczycie odjeżdżać będą o godzinach: 4.51, 5.28, 6.57, 7.37, 8.22, 9.07, 9.53 i 11:10.

Pierwsze trzy pociągi do Gdańska dojadą odpowiednio o 5.56, 6.34, 7.54. Są to raczej mało dogodne godziny, dla osób, które chciałyby dotrzeć do pracy, szkoły czy na uczelnię.

Rozkłady jazdy mogą jeszcze ulec zmianie w grudniu, kiedy to SKM zostanie jedynym przewoźnikiem pasażerskim na linii kolejowej 201. Wtedy to przewoźnikowi powinno być łatwiej skonstruować rozkład, unikając długich postojów w Żukowie. Wciąż jednak pozostanie problem długiego oczekiwania w Gdańsku Wrzeszczu. Jednak pasażerów zrażonych do PKM w pierwszym okresie funkcjonowania, nie będzie łatwo odzyskać.

Warto przypomnieć też, że budowa nowej linii PKM, wraz z zakupem nowego taboru, rewitalizacją linii kolejowej nr 201, na odcinku Gdynia Główna - Kościerzyna i 229 na odcinku Glincz-Kartuzy, a także budowa węzłów przesiadkowych na terenie Gdańska kosztowały w sumie ponad 1.000.000.000 zł.

Źródło: Rynek Kolejowy
oprac. MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.