Gmina Przodkowo. Schetynówka z Kczewa do Kawli Górnych już gotowa

piątek, 21 sierpnia 2015 r., 13:57
fot. nadesłane/UG Przodkowo

Od sierpnia w gminie Przodkowo kierowcy mogą już korzystać z wyremontowanej drogi gminnej z Kczewa przez Bursztynik do Kawli Górnych. To jednak nie całość inwestycji, bo w jej ramach przebudowano także skrzyżowanie z drogą powiatową. Remonty przeprowadzono w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tak zwanych schetynówek.

Inwestycja polegała na przebudowie drogi gminnej, której nawierzchnia dotychczas była gruntowa. Na trzykilometrowym odcinku wykonano ją z płyt betonowych Yomb. W ramach zadania przebudowano także skrzyżowanie drogi powiatowej z gminną, wykonując na odcinku 130 metrów nową nawierzchnię asfaltową, wraz z elementami służącymi poprawie bezpieczeństwa takimi, jak: pas do skrętu w lewo (od strony Czeczewa kierunku Bursztynika) oraz dwoma wysepkami ułatwiające dokonanie manewru skrętu w lewo z drogi powiatowej.

Wykonano również trzystumetrowy chodnik z kostki betonowej prowadzący z drogi powiatowej do powstałego osiedla, jak i również pięć miejsc postojowych z kostki betonowej, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Całość drogi została wyposażona w oznakowanie poziome i pionowe.

- Przebudowując tę drogę i starając się o środki finansowe na jej realizację zaplanowałem uruchomienie dowozu szkolnego dla dzieci mieszkańców tego rejonu uczęszczających do szkoły podstawowej i gimnazjum w Przodkowie. Dzięki tej inwestycji z dniem 1 września takowy zostanie uruchomiony. W tym celu wykonaliśmy zatoki przystankowe, przy których zostaną postawione wiaty przystankowe i zamontowano lampy solarne, które mają poprawić bezpieczeństwo po zmroku - mówi Andrzej Wyrzykowski, wójt gminy Przodkowo.

Wójt postanowił również zaapelować do wszystkich właścicieli gruntów, przylegających do tej drogi o to, aby wykonywane przy drodze prace i zabiegi agrotechniczne nie powodowały dewastacji drogi, a w tym pobocza.

- Szczególnie mam tu na myśli dokonywanie orki, podrywki i innych prac. Liczę na zostawienie odpowiedniego pasa gruntu przylegającego oszczędzającego drogę wraz z poboczem przed erozją. Wszystko we własnym dobrze pojętym interesie, za co z góry serdecznie dziękuję - dodaje wójt Przodkowa.

Łączna wartość zadania wyniosła 1.795.075 zł, z czego dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych stanowiło 897.537 zł. Inwestycję zrealizowano w partnerstwie z powiatem Kartuskim, na kwotę 50.000 zł i dwoma podmiotami gospodarczymi na kwotę 70.000 zł.

nadesłane: UG Przodkowo
oprac. MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.