Weekend z dożynkami gminnymi oraz innymi atrakcjami

środa, 26 sierpnia 2015 r., 13:31

Przed nami ostatni wakacyjny weekend, czyli Gminne Dożynki w powiecie kartuskim. Tym razem mieszkańcy niedzielę spędzą w atmosferze dziękczynnej za zakończone żniwa i zebrane plony. Zaplanowano też mnóstwo innych atrakcji, między innymi Mistrzostwa Szwajcarii Kaszubskiej w skokach przez przeszkody i III Wielką Paradę Konnych Sikawek Strażackich, a także Triathlon w Chmielnie.

Mistrzostwa Szwajcarii Kaszubskiej w skokach przez przeszkody i III Wielka Parada Konnych Sikawek Strażackich

Już w sobotę odbędą się Mistrzostwa Szwajcarii Kaszubskiej w skokach przez przeszkody w stadninie Koni "Kolano" w Kolanie o godzinie 10:00. Kaszubscy kuczerzy zmierzą się w skokach przez przeszkody. W programie zawodów konkurs mini LL, konkurs LL z trafieniem w norma czasu, konkurs L szybkości z przeszkodami terenowymi oraz pokazy konne. Jednocześnie zabawą towarzyszącą tej imprezy jest III Wielka Parada Konnych Sikawek Strażackich, która odbędzie się w Szymbarku o godzinie 14. Wszyscy zebrani będą mogli przyjrzeć się miedzy innymi prezentacji sikawek i pojazdów strażackich, a także pokazowi gaszenia ognia przy użyciu różnego rodzaju podręcznego sprzętu gaśniczego. W obu przypadkach nie zabraknie zabawy przy muzyce.

Triathlon Chmielno

Z kolei w Chmielnie rozpocznie się Triathlon na dystansie supersprint o godzinie 12. Zaczynamy w Chmielnie na plaży miejskiej. Uczestnicy imprezy będą musieli pokonać: 0,6 km pływania w jeziorze Kłodno, 15 km jazdy rowerem szosowym w formule z draftingiem oraz 3 km biegu pomiędzy jeziorem Kłodno, a jeziorem Białym. Dodatkowo zawodnicy będą mogli podziwiać piękno naszego terenu. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły wziąć udział w zawodach triathlonowych na mini dystansie, a także skorzystać z gier i zabaw na stadionie przygotowanych przez animatorów ze Sportevo. Każdy otrzyma pakiet startowy i posiłek regeneracyjny po zawodach, a także czepek z napisem Silni Ciałem Niezłomni Duchem, koszulkę z logo organizatora, bon rabatowy do wykorzystania w salonie "Wysepka" oraz karnet na trening triathlonowy, a także wodę i napoje. Dla najlepszych zawodników przewidziane są nagrody i upominki rzeczowe dla uczestników wydarzenia.

Dożynki Gminno - Parafialne

W niedzielę odbędą się gminne dożynki w miejscowych parafiach zwane również Świętem Plonów. Rolnicy zaprezentują swoje piękne wieńce by podziękować Bogu za zakończone żniwa i zebrane plony. Z pewnością podczas tegorocznych dożynek nie zabraknie dobrej zabawy.

Kartuzy

Kartuskie Dożynki Gminne "Òżniwnë 2015" rozpoczną się o godzinie 12.30, które zainauguruje Dożynkowa Msza Święta w Kolegiacie. Potem impreza przeniesie się na teren Parku Solidarności w Kartuzach, gdzie po nabożeństwie Starostowie Dożynek przekażą władzom gminy bochen chleba, a także zostaną przedstawione wyniki konkursu "Piękna Wieś". Mieszkańcy i goście będą mogli usłyszeć koncert Orkiestry Dętej z Łapalic. Nie zabraknie też muzyki pobliskich kapeli. O godzinie 20. wystąpi Drezdenko Kubas, a gwiazdą wieczoru będzie Mario Bischin, którego występ zaplanowano na godzinę 21.15. Przewidziano też liczne animacje dla dzieci, wesołe miasteczko, stoiska handlowe i gastronomiczne oraz grochówkę dla wszystkich.

Przodkowo

Dożynki Gminno - Parafialne w Przodkowie rozpoczną się zbiórką na placu przy kościele o godzinie 12.30, natomiast o 13. odbędzie się tradycyjna dziękczynna Msza Święta. Potem impreza przeniesie się na stadion w Przodkowie, gdzie o 14.30 zacznie się oficjalne świętowanie i przekazanie bochna chleba. O godzinie 15. wystąpi Orkiestra Dęta pod batutą Zdzisława Plichty. Później zostaną ogłoszone wyniki konkursu "Piękna Wieś". O godzinie 19. nastąpi uroczyste wręczenie nagród najlepszym sołectwom. W programie imprezy jest mnóstwo konkursów dożynkowych, a także dużo muzyki. O godzinie 21. wystąpi gwiazda wieczoru - Andre, a nocną zabawę zagwarantuje DJ.

Somonino

Tutaj z kolei Święto Plonów - Dożynki Gminy Somonino odbędą się w Hopowie i zaczną się o godzinie 14. Mszą Świętą Polową. Następnie przedstawiciele poszczególnych sołectw udadzą się na wspólna zabawę. Podczas spotkanie zostanie wybrany najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Nie zabraknie też licznych konkursów dla publiczności oraz drobnych upominków. Wystąpi również Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach, a także zespół folklorystyczny "Mali Hopowianie" z Egiertowa, jak również zespoły muzyczne: "Next Music", "Andrzej Dąbrowski Band" i "Relax".

Sulęczyno

W Sulęczynie Dożynki Gminno - Parafialne rozpoczną się o godzinie 14. Mszą Świętą w Kościele św. Trójcy w Sulęczynie, zaraz po modlitwie nastąpi uroczysty przemarsz korowodu dożynkowego na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie przy ulicy Zielona Droga 1. Przewidziano występy lokalnych zespołów artystycznych, a także rozstrzygnięcie konkursu etapu gminnego "Piękna Wieś 2015". Nie zabraknie te z tradycyjnej gry w "Baśkę" o puchar Wójta Gminy Sulęczyno. Wieczór umili nam występ grupy Twist Band. Podczas spotkania również nie zabraknie grochówki i licznych konkursów.

Chmielno

Dożynki Gminy Chmielno w tym roku odbędą się w Miechucinie, a uroczystość zainauguruje Msza Święta w Kościele Parafialnym o godzinie 14. Godzinę później nastąpi przemarsz do Parku nad jeziorem Wielkim, gdzie będzie miała miejsce dalsza część imprezy. Przed publicznością wystąpi "Kapela Kazimierza" oraz KZPiT "Chmielanie". O godzinie 16.30 zostaną ogłoszone wyniki konkursu "Piękna Wieś Pomorska 2015", a o 17. rozpocznie się turniej sołectw. Wieczorną zabawę zagwarantuje zespół Volstar.

Martyna Cichosz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.