Chwaszczyno. Orzeł odzyska koronę

wtorek, 1 września 2015 r., 16:07
fot. internet/www.radasolecka.pl

W Chwaszczynie odbyło się spotkanie, dotyczące rewitalizacji obelisku, umieszczonego w centrum miejscowości, przy głównym rondzie. Jego uczestnicy postanowili o wprowadzeniu szeregu zmian w pamiątkowym napisie, a także przedstawiono koncepcję zagospodarowania przyległego terenu. Obelisk w nowej postaci ma zostać odsłonięty już 11 listopada tego roku, w rocznicę święta odzyskania niepodległości.

W sierpniu w Chwaszczynie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięła sołtys Chwaszczyna Jolanta Wiercińska, radny Jacek Fopke, prezes OSP Ludwik Secke, Eugeniusz Gołąbek, Kazimierz Jastrzębski, Alojzy Trela oraz członkowie rady sołeckiej: Aleksandra Nosel, Justyna Szumlas, Gerard Barsowski oraz Krzysztof Glaza.

Dotyczyło ono planowanej rewitalizacji obelisku, poświęconego pamięci poległych i pomordowanych mieszkańców gromady Chwaszczyno podczas II wojny światowej. Chodzi tutaj o pomnik, który oryginalnie nazywano "Obeliskiem Pamięci Ofiar Faszyzmu - 1972", który jest usytuowany w centrum miejscowości, przy głównym rondzie.

Na spotkaniu przedstawiono koncepcję i wizualizację wykonania rewitalizacji samego obelisku oraz zagospodarowania przyległego terenu. Tym jednak, co najbardziej zainteresowało obecnych na spotkaniu, była kwestia ustalenia treści napisu na tablicy umieszczonej na obelisku.

Sołtys Chwaszczyna, Jolanta Wiercińska, odczytała więc propozycje przesłane przez mieszkańców Chwaszczyna w tym propozycje zamieszczone w Internecie.

Jako pierwsza została zgłoszona propozycja Wojciecha Albeckiego - członka rady sołeckiej wraz z uzasadnieniem, aby napis oraz symbol orła pozostały bez zmian. Wówczas historię napisu na pamiątkowej tablicy przytoczył obecny na spotkaniu Alojzy Trela. Jak tłumaczył, podczas odnawiania liter na tablicy bez wiedzy oraz zgody osób z komitetu budowy obelisku napis na został zmieniony. Dodano fragment "koło ZBOWiD" oraz wyraz "Chwaszczyno" przed datą "17 wrzesień 1972". Stąd też obecni na spotkaniu zadecydowali o przywróceniu oryginalnego kształtu napisu i wprowadzeniu szeregu innych zmian.

Postanowiono więc o przywróceniu korony orłu w polskim godle, umieszczonym na obelisku. Zmianę tę argumentowano tym, że brak korony był spowodowany wyłącznie okresem w którym obelisk powstawał, czyli czasami PRL. Ponadto zmieniono wyraz "Polaków" na "mieszkańców" gdyż, jak tłumaczyli obecni na spotkaniu, po I wojnie światowej tereny Chwaszczyna i okolic były zamieszkane przez ludzi z różnych narodowości. Dlatego więc aby ująć wszystkich poległych, a nie tylko osoby narodowości polskiej uznano, że zmiana będzie właściwa.

Zmieniono również sformułowanie "przez hitlerowców" na "podczas II wojny światowej".

- Z relacji osób pamiętających działania wojenne i ich potomków wynika, że mieszkańcy ginęli nie tylko z rąk hitlerowców. Głównie wskazywano na żołnierzy sowieckich. Dodatkowo bardzo trudno określić jak krótko scharakteryzować narodowość żołnierzy, którzy przyczynili się do śmierci mieszkańców terenów Polski. Dlatego zdecydowano, że określenie czasu w którym te wydarzenia miały miejsce będzie najtrafniej oddawało "ducha" tego miejsca - tłumaczą uczestnicy spotkania.

Po wszystkich dokonanych zmianach, treść pamiątkowego napisu będzie brzmiała następująco:

Pamięci mieszkańców gromady Chwaszczyno
poległych i pomordowanych podczas
II Wojny Światowej
1939 - 1945

Obelisk odsłonięto 17 września 1972

Odnowiono A.D. 2015


Jak poinformowała sołtys Chwaszczyna, Jolanta Wiercińska, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czyli właściciel terenu na którym umieszczony jest obelisk, podpisała umowę użyczenia terenu z gminą Żukowo. Remont ma być sfinansowany ze środków GS Żukowo, przekazywanych na rzecz mieszkańców Chwaszczyna, a jego całkowity koszt wyniesie 34.000 zł.

Na spotkaniu ustalono także, że uroczyste poświęcenie oraz odsłonięcie odnowionego obelisku nastąpi 11 listopada tego roku, w rocznicę święta odzyskania niepodległości.

nadesłane: Rada Sołecka Chwaszczyna
oprac. MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.