Ostatnia droga dh Leona Deyka

sobota, 5 września 2015 r., 12:45
fot. AL

Rodzina, przyjaciele, znajomi a także brać strażacka w sobotę pożegnała wieloletniego strażaka, naczelnika OSP Przodkowo i Komendanta Gminnego OSP oraz inicjatora powstania Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie - dh Leona Deyka. Ostatnią drogę pokonał na barkach strażaków.

- Żegnamy dzisiaj druha i kolegę naszej strażackiej rodziny, który przez całe swoje dorosłe życie służył społeczeństwu, zawsze był gotowy i otwarty na udzielenie pomocy każdemu, który się do niego zwrócił o każdej porze, gdy zdrowie i czas mu na to pozwalał. Brał aktywny udział w akcjach ratowniczych, podczas, których wyróżniał się ofiarnością, zaangażowaniem, poświęceniem i sumiennością przyczyniając się bezpośrednio do uratowania życia i zdrowia ludzi oraz mienia o dużych wartościach w swojej miejscowości i rejonie działania straży - wspominał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach, st. bryg. Edmund Kwidziński.

- Dużo wysiłku i czasu, a nie jednokrotnie własne pieniądze i robociznę włożył w odpowiednie przygotowanie, zorganizowanie, wyszkolenie i wyposażenie sześciu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Przodkowo, a szczególnie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Przodkowie, przyczyniając się do pobudowania nowej strażnicy oddanej do użytku w 1975 r. i uzyskania sprzętu podstawowego i specjalistycznego do prowadzenia skutecznych działań interwencyjnych, w tym wyposażenia jednostki w trzy nowe samochody bojowe - kontynuował.

Dh Leon Deyk zmarł w wieku 81 lat we wtorek, 1 września. Całe swoje życie poświęcił strażackiej służbie. Od 1954 roku do 1993 roku służył w Komendzie Straży Pożarnej w Kartuzach jako starszy ogniomistrz. Od 1949 roku był członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Przodkowie. W okresie swej przynależności pełnił w swej jednostce funkcję Prezesa Zarządu Gminnego, od 1975 r. do chwili obecnej, czyli przez 40 lat funkcję Komendanta Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Przodkowo, a od 1956 r. pełnił funkcję Naczelnika swojej straży, czyli przez prawie 60 lat. Przez wiele lat był aktywnym działaczem związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Zarządzie Gminnym, Powiatowym i Wojewódzkim.

Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku Leon Deyk rozpoczął gromadzić historyczny sprzęt strażacki. To właśnie dzięki temu hobby dziś w Przodkowie możemy zajrzeć do Muzeum Pożarnictwa, powstania którego był inicjatorem. Większość eksponatów, począwszy do mundurów skończywszy na wozach bojowych, pochodzi z jego prywatnej kolekcji. W sumie udało mu się zgromadzić ponad 100 eksponatów. Do jednego z najstarszych należy zaliczyć sikawkę z 1913 r.

W uznaniu swoich zasług był oznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza, Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego, Krzyżami Zasługi, Złotym Znakiem Związku OSP, Medalami Zasługi Dla Pożarnictwa oraz wieloma innymi odznaczeniami.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.