Gmina Przodkowo wymienia tablice na polsko-kaszubskie

poniedziałek, 14 września 2015 r., 12:07
fot. internet/wikimedia.org

W gminie Przodkowo niedawno rozpoczęła się wymiana tablic z nazwami miejscowości, na dwujęzyczne polsko-kaszubskie. Samorząd ten jak dotąd był ostatnim w powiecie kartuskim, który nie skorzystał z takiej możliwości.

W ubiegłym tygodniu wójt gminy Przodkowo, Andrzej Wyrzykowski, podpisał umowę na montaż łącznie 234 polsko-kaszubskich tablic w 35 miejscowościach.

Jak dotąd, gmina Przodkowo była ostatnim samorządem w powiecie kartuskim, który nie posiadał dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości. Jako pierwsza z takiej możliwości skorzystała gmina Stężyca, która wprowadziła takie oznakowanie już w 2007 roku.

- Stwierdziliśmy, że najpierw zajmiemy się drogami, a dopiero potem tablicami dwujęzycznymi. Uważam, że to fajny akcent, jak ktoś wjeżdża z Trójmiasta na Kaszuby, to najczęściej przez Przodkowo i widząc takie tablice od razu wie gdzie się znajduje - mówi wójt gminy Przodkowo, Andrzej Wyrzykowski.

Jak dodaje, przetłumaczone nazwy musiały zostać zatwierdzone przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, a także i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Tablice w gminie Przodkowo mają zostać ustawione do 9 października bieżącego roku. Ich koszt to niecałe 110 tysięcy złotych i w całości jest pokrywany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.