Małkowo. Przedszkole bliskie natury dla aktywnych dzieci

środa, 14 października 2015 r., 13:55
fot. Longina Templin

Takie priorytety będą przyświecały pracy w nowo otwartym Leśnym Przedszkolu Ecoludek w Małkowie. Pracownicy placówki dołożą wszelkich starań, aby ich podopieczni gros czasu spędzali na świeżym powietrzu, co ułatwią im m. in. wycieczki do pobliskiego lasu. Po uroczystym otwarciu i symbolicznym przecięciu wstęgi przestawiono ideę stworzenia takiej właśnie placówki.

Wśród zaproszonych gości była grupa Duńczyków reprezentujących Klub Ekologiczny SFOF. - Jego członkowie od lat współpracują z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym w Wieżycy, którego dyrektorem jest mój teść - oznajmiła Katarzyna Byczkowska, współwłaścicielka Ecoludka. - To sprawiło, że mojego męża Barnima znają od dziecka. - Kiedy dowiedzieli się, że zamierzamy stworzyć przedszkole zaproponowali gościnę u siebie, abyśmy mogli przyjrzeć się duńskim placówkom dla maluchów.

- Najbardziej zaskoczyła mnie… prostota - kontynuowała nasza rozmówczyni. - Ich przedszkola nie są kolorowe. Dzieci mają wolność, nie są zamykane w sztywnych ramach. Realizuje się podstawy programowe, ale dzieci nie muszą "na komendę" wszystkie w danym momencie pisać, liczyć czy rysować. Stawia się na kreatywność podopiecznych, co w przyszłości procentuje tym, iż nikt nikogo nie trzeba prowadzić za rękę. - Chcielibyśmy jak najwięcej przeszczepić do nas z tamtych wzorców, czyli dać dzieciom jak najwięcej przestrzeni do zabaw, wybiegania się oraz uczenia się przez zabawę. - dodała.

Duński klub dał bonus, dzięki któremu zakupiono ekologiczne urządzenia: panele fotowoltaiczne, lampy energooszczędne ledowe, dotykowe baterie łazienkowe, sufit z wełny drzewnej sprowadzony z Danii, a w prezencie z okazji otwarcia goście zafundowali maszt, na którym w dniu imienin lub urodzin przedszkolaków i pracowników będzie można zawiesić duńską flagę, bo taka jest u nich tradycja.

Leśne Przedszkole może przyjąć 30 dzieci. Na zewnątrz Ecoludka jest wielki plac zabaw, a także zwykłe hałdy piachu, po których można się wspinać, a zimą zjechać po nich na sankach. Przy budynku powstała altana wedle duńskich wzorów. W betonowym kręgu będzie ognisko. Dzięki temu spełniać się będzie idea - przedszkole bliskie natury dla aktywnych dzieci.

W najbliższym czasie milusińskich czeka wizyta dentysty, wyjazd do teatru i do fabryki zabawek. Wszystko to ma służyć odejściem od wielu standardowych, tradycyjnych, stereotypowych działań.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.