Goręczyno. Goście z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii zwiedzali jednostkę OSP

środa, 14 października 2015 r., 14:53
fot. MSz

We wtorek grupa 12 członków organizacji pozarządowych z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii zawitała w powiecie kartuskim. Organizatorem ich wizyty było Centrum Współpracy Młodzieży z Gdyni. Goście zza wschodniej granicy podczas swojej krótkiej wizyty mieli okazję zwiedzić strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej w Goręczynie oraz Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie.

Na początku października grupa 12 członków organizacji pozarządowych z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii przyjechała do Polski, na jedenastodniową wizytę. Organizatorem ich pobytu było Centrum Współpracy Młodzieży z Gdyni.

- To są osoby po studiach, pracujące w organizacjach pozarządowych, będące dziennikarzami, czasem mają jakieś firmy. Odwiedzają samorządy lokalne, różne organizacji pozarządowe, instytucje kultury oraz muzea związane z naszą historią, zwłaszcza tą od 1989 roku. Dzięki temu mogą podpatrzeć jak rozwijała się Polska w czasie demokratycznych rządów i jak mogą rozwinąć to u siebie - mówi Marta Otrębska, kierowniczka projektu.

Goście podczas swojej wizyty w Polsce zwiedzili wiele miejsc. Wizytowali między innymi w Urzędzie Marszałkowskim, spotkali się z radnymi z Gdyni, odwiedzili radio studenckie na Uniwersytecie Gdańskim.

W naszym powiecie byli zaś tylko przez jeden dzień, gdzie odwiedzili strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej w Goręczynie oraz Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie. W trakcie wizyty w Goręczynie, jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak wygląda i funkcjonuje lokalna Ochotnicza Straż Pożarna. Po jednostce oprowadzał ich komendant PSP w Kartuzach, Edmund Kwidziński, Błażej Plichta, naczelnik goręczyńskiej OSP oraz jej prezes, Andrzej Ustowski.

Uczestnicy wizyty zobaczyli kulisy działania straży pożarnej, dowiedzieli się tego jak działa system alarmowy, a także jak wyglądają przygotowania do akcji. Ponadto goście zza wschodniej granicy oglądali sprzęt używany przez straż pożarną, wnętrze strażnicy, a także i ściankę wspinaczkową, którą niedawno zbudowali druhowie z Goręczyna.

Uczestnicy wizyty wręcz zasypywali pytaniami strażaków, chcąc dowiedzieć się tego, co robią, kiedy nie gaszą pożarów, ile zarabiają, a także jak długo trwa szkolenie na ochotnika.

Łącznie w ramach projektu "Wizyty studyjne w Gdyni" w latach 2015-2018 odbędzie się 9 wizyt studyjnych i 3 staże indywidualne dla 110 uczestników z Ukrainy, Mołdawii i Białorusi.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.