Stężyca. Podatki na tym samym poziomie, ale ze zmianami

środa, 21 października 2015 r., 09:30
fot. AL

Podatki lokalne w gminie Stężyca pozostaną na tym samym poziomie co dotychczas. W związku z nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych między innymi wprowadzono zmiany w podatkach od autobusów, którego stawka jest zróżnicowana od ilości miejsc siedzących w pojeździe.

Podczas wtorkowej sesji radni gminy Stężyca podjęli uchwały dotyczące stawek podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały od stycznia 2016 roku. Mieszkańcy mogą spać spokojnie, gdyż samorząd po raz kolejny nie zafundował im podwyżek w tym zakresie.

- Podatki zostają na tym samym poziomie. Nie podnosimy opłat lokalnych. Dotyczy to również podatków transportowych, których również nie podnosimy od pięciu lat. Różnica polega tylko na zmianie kosmetycznej w związku z nowelizacją ustaw. Powstała bowiem nowa definicja od gruntów znajdującymi się pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - podkreśla wójt gminy Stężyca, Tomasz Brzoskowski.

Druga zmiana dotyczy podatków od środków transportowych, którego stawka zróżnicowana jest w zależności od miejsc siedzących w autobusie. I tak przy liczbie miejsc mniejszej niż 22 opłata wyniesie 880 zł, zaś przy równej liczbie 22 lub większej 1500 zł. Dotychczas przewoźnicy płacili za mniej niż 30 miejsc siedzących stawkę w wysokości 883 zł, zaś przy 30 i więcej miejscach 1514 zł.

Ponadto w wyniku deflacji obniżono z 2,19 zł do 2,18 stawkę opłaty miejscowej. W tym zakresie należy dodać, że radni wnioskowali o dołączenie do miejscowości, w których pobiera się opłaty miejscowe wsie Niesiołowice oraz Czystą Wodę.

Wszystkie uchwały radni podjęli jednogłośnie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.