Kartuzy. Utrudnienia przy budowie obwodnicy potrwają rok

czwartek, 3 grudnia 2015 r., 10:22
fot. nadesłane/STRABAG

Pod koniec tygodnia na plac budowy kartuskiej obwodnicy wejdzie firma STRABAG, droga do użytku ma zostać oddana dopiero za rok. Przez ten czas kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo będą pojawiać się utrudnienia w ruchu i objazdy. Jak dowiadujemy się w gdańskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich, pierwsze poważniejsze utrudnienia pojawią się na początku przyszłego roku.

Jak już wcześniej informowaliśmy, przygotowania do budowy obwodnicy Kartuz rozpoczęły się już w połowie listopada. Polegają one na wycince czterech hektarów drzew pod przyszłą drogę i prowadzi je kartuskie nadleśnictwo. We wtorek zaś spółka STRABAG zawarła umowę z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Gdańsku na realizację I etapu budowy obwodnicy Kartuz.

- Oprócz odciążenia miasta i wyprowadzenia z niego ruchu pojazdów ciężarowych, obwodnica Kartuz ma udrożnić szlak komunikacyjny przez teren Kaszub i uczynić jej okolice atrakcyjnymi dla potencjalnych inwestorów i przedsiębiorców. To kolejna po obwodnicy Kościerzyny ważna pod tym względem inwestycja drogowa budowana na Kaszubach przez STRABAG. Prace na obu budowach będą prowadzone jednocześnie. Angażujemy do ich najlepszych specjalistów, którzy poza dużym doświadczeniem w realizacji tego rodzaju znaczących inwestycji, związani są z Pomorzem od wielu lat, znają lokalne potrzeby i współpracują z najlepszymi podwykonawcami obecnymi w regionie - mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG Sp. z o. o.

Jak zapowiada firma STRABAG, pierwsze prace związane z budową obwodnicy Kartuz rozpoczną się pod koniec tygodnia. W pierwszej kolejności prowadzone będą roboty związane z uporządkowaniem terenów leśnych po wycince drzew oraz budową objazdów.

- Na dzień dzisiejszy plan jest taki, że niewielkie utrudnienia w ruchu mogą powstać w ciągu dwóch tygodni. Zakładamy, że większe utrudnienia powstaną od początku przyszłego roku - informuje Renata Sykut z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

- Pierwszy w kolejności zamknięty zostanie odcinek od miejscowości Grzybno do ulicy 3 Maja na około 14 dni. Po tym czasie, na tym samym odcinku, pojawią się wahadła i prowadzone będę prace związane z odtworzeniem nawierzchni po wcześniejszych robotach. Wszystko to potrwa około 30 dni. Trzeci etap robót to zamknięcie odcinka ul. Węglowej (z wyłączeniem pojazdów okolicznych mieszkańców). Ten etap potrwa najdłużej, ponieważ związany jest z pracami polegającymi na wzmocnieniu podłoża gruntowego na tym odcinku. Zamknięcie drogi planowane jest do końca kwietnia 2016 r. Zgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu zapewnione zostaną objazdy dla kierowców - uzupełnia Aneta Kucharska z biura prasowego firmy STRABAG.

Szczegółowy harmonogram prac zostanie jednak udostępniony dopiero po jego akceptacji przez zamawiającego. Oprócz tego, Aneta Kucharska informuje, że w związku z pracami prowadzonymi na ul. Węglowej w Kartuzach zostanie zapewniony dojazd do firm znajdujących się na niej.

- Projekt organizacji ruchu będzie zapewniał także dojazd do firm znajdujących się przy ulicy Węglowej. Przy zamknięciu ul. Węglowej objazd odbywać się będzie ulicą 3-go Maja oraz ulicą Dworcową - informuje Aneta Kucharska.

Zgodnie w informacjami wykonawcy, w ramach pierwszego etapu obwodnicy Kartuz przebudowana zostanie droga wojewódzką 224 w śladzie ulicy Węglowej od Grzybna do skrzyżowania z ulicą 3 Maja o długości 0,882 km i następnie wybuduje nowy odcinek jezdni o długości 1,1 km od skrzyżowania ulic Węglowej i 3 Maja aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 211 na ulicy Gdańskiej. Ponadto przebudowany zostanie odcinek drogi wojewódzkiej 224 o długości 0,682 km, która po wybudowaniu nowego odcinka drogi, stanie się drogą obsługującą ruch lokalny. Powstaną także dwa ronda: jedno przy ulicy Gdańskiej (Droga Wojewódzka nr 211) z trzema zjazdami i drugie przy ulicy 3 Maja z czterema zjazdami. Połączone zostaną one nowym fragmentem drogi o długości 0,6 km i szerokości 8 metrów, która przebiegać będzie równolegle do ulicy Węglowej. Powstaną także między innymi wyspy rozdzielające, azyle dla pieszych, chodniki, ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe oraz trzy przepusty pod jezdnią, w których powstaną przejścia dla małych zwierząt.

Z uwagi na charakter terenu, na którym będzie przebiegała obwodnica Kartuz, konieczne będzie wykonanie wymian gruntów, wzmocnienia podłoża, a także wykonanie szczelnego systemu odprowadzenia wód opadowych, zespołów podczyszczających wody opadowe z jezdni, zbiorników retencyjnych i infiltracyjnych. Inwestycja będzie realizowana w oparciu o unijny Program Infrastruktura i Środowisko.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.