Uczniowie ZSP w Somoninie przybliżali kaszubski zwyczaj kolędowania

wtorek, 22 grudnia 2015 r., 14:08
fot. nadesłane/ZSP Somonino

Jak co roku, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, zgodnie z pradawną tradycją grup kolędowych chodzących po kaszubskich domach, przygotowali widowisko pt. "Gwiżdże 2015". Kolędnicy odwiedzili firmy, szkoły i przedszkola.

Gwiazdor, Policjant, Baba z Chłopem, dwa Łobuzy, Bocian, Kominiarz, Koń, Kozioł, Śmierć, Diabeł i Anioł podczas przedstawienia płatali różne figle, bawili publiczność, śpiewali, a przede wszystkim przybliżali stary kaszubski zwyczaj kolędowania.

Tych szczególnych kolędników można było spotkać podczas Koncertu Świątecznego w ZSP w Somoninie oraz w Ośrodku Rewalidacyjno - Wychowawczym w Szklanej, gdzie młodzież wspólnie z dziećmi niepełnosprawnymi wzięła także udział w konkursie na najciekawszy stroik świąteczny i bombkę bożonarodzeniową. Grupa kolędowa odwiedziła również Szkołę Podstawową w Somoninie, Zespół Szkół w Kiełpinie oraz przedszkola "Aniołek" w Kiełpinie i "Chatka Puchatka" w Somoninie. Niezwykłym przeżyciem było zaprezentowanie spektaklu w Niepublicznej Szkole Podstawowej "Sokrates" w Gdańsku, gdzie większość dzieci po raz pierwszy miały styczność z tradycją kaszubską. Młodzież występowała także w firmach swoich pracodawców.

Nie tylko uczniowie i pracownicy wymienionych placówek mieli okazję podziwiać widowisko "Gwiżdże 2015", lecz nawet przypadkowi przechodnie zostali zaproszeni do udziału w spektaklu. Kolędnicy z ZSP w Somoninie częstowali widzów tabaką, a dzieci - cukierkami. Zapraszali do kaszubskiego walczyka, a na zakończenie występu przebierańcy życzyli błogosławieństwa bożego, dostatku i urodzaju w Nowym Roku.

nadesłane: ZSP Somonino
oprac. BZ

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.