Powiatowy plan finansowy na 2016 rok uchwalony

wtorek, 22 grudnia 2015 r., 15:35
fot. AL

Niemal jednomyślni byli radni powiatowi podczas głosowania nad przyszłorocznym prowizorium budżetowym. Jedynie radny Andrzej Leyk wstrzymał się od głosu, pozostali zaś opowiedzieli się za przygotowanym projektem. Zarówno dochody, jak i wydatki zaplanowano na poziomie ponad 100 mln zł. Zadłużenie powiatu w przyszłym roku ma spaść do około 43 proc.

- Przyszłoroczny budżet zapowiada się dobrze, ale jak będzie z jego z realizacją, to zobaczymy. Nie wiemy, jak w rzeczywistości będą wyglądały dochody. Jeśli zwiększona zostanie kwota wolna od podatku do 8.000 zł, to nasze dochody będą o wiele mniejsze. Wyliczamy, że będzie to mniej nawet o około 2.000.000 zł. Trudno więc przewidzieć, jak będzie wyglądał przyszły rok. Zakładamy jednak, że będzie dobrze - komentuje przyszłoroczny budżet starosta Janina Kwiecień.

W sumie dochody powiatu zaplanowano na kwotę 105 mln zł, zaś wydatki mają sięgnąć niespełna 102 mln zł, w tym około 10 mln zł samorząd chce przeznaczyć na inwestycje. Wśród tych największych przyszłorocznych zadań wymienia się rozbudowę zespołu szkół w Żukowie oraz schetynówkę, a więc kolejny etap przebudowy drogi Przodkowo-Kczewo-Miszewo oraz Miszewo-Banino wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego oraz ronda w obrębie ulic Pszennej i Źródlanej w Baninie. Projekt ma być powiązany z budową Obwodnicy Metropolitalnej. Partnerem powiatu w tym zadaniu będzie gmina Przodkowo i Żukowo. Koszt inwestycji szacuje się na 4.772.422 zł.

Zadłużenie powiatu na koniec 2016 roku ma spaść do niespełna 43 proc.

- Z roku na rok nasze zadłużenie spada, jednak aby inwestować musimy zaciągać kredyty. Dochody powiatu są zbyt małe, aby z własnych środków finansować zadania inwestycyjne, tym bardziej, że rocznie dokładamy około 3 mln zł do zadań rządowych - zaznaczała Janina Kwiecień.

Za takim projektem budżetu zagłosowali niemal wszyscy radni. Jedynie Andrzej Leyk wstrzymał się od głosu.

- Chciałabym podziękować radnym za przyjęcie budżetu. Zapewniam, że na pewno będzie on modyfikowany. Miejmy nadzieję, że nasze dochody nie będą mniejsze i uda nam się zrealizować wszystkie zamierzenia - podsumowała starosta kartuski.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.