Sierakowice. W 2016 roku ponad 9,5 mln na inwestycje

wtorek, 29 grudnia 2015 r., 18:10
fot. AL

Budowa dróg, sali gimnastycznej w Tuchlinie, wykup gruntów, wspófinansowanie budowy nowego komisariatu policji, czy wykonanie studium wykonalności i dokumentacji przedprojektowej rewitalizacji kolei - to główne inwestycje, które w 2016 roku planuje wykonać sierakowicki samorząd. Na realizację wszystkich zadań chce przeznaczyć ponad 9,5 mln zł.

74.964.497 zł po stronie dochodów, 73.314.497 zł po stronie wydatków, w tym 9.545.900 zł - tak w wielkim skrócie przedstawia się plan finansowy gminy Sierakowice na rok 2016. Prowizorium budżetowe sierakowiccy radni przyjęli we wtorek jednogłośnie.

- Po bardzo długich analizach wskaźników otrzymanych z ministerstwa finansów wychodzi nam, że środków na inwestycje powinniśmy mieć minimum 9.545.900 zł przy założeniu, że w tej kwocie zaangażujemy około 1.600.000 zł z kredytu. Uznaliśmy, że nie ma potrzeby spłaty całej przyszłorocznej transzy kredytu, która wynosi 3.250.000 zł, więc postanowiliśmy spłacić połowę, a drugą część przeznaczyć na inwestycje, co nam pozwoli realizować zaplanowane projekty. Tym bardziej, że nasze zadłużenie jest na bardzo dobrym poziomie. Na koniec tego roku ma wynosić 30,5 proc., a na koniec przyszłego około 28 proc. - wyjaśniał wójt gminy Sierakowice, Tadeusz Kobiela.

Wśród zadań inwestycyjnych ponownie dużą pulę stanowią środki przeznaczone na remonty i budowę dróg. Z uwagi na to, że gmina Sierakowice po raz pierwszy nie otrzyma dofinansowania na realizację tzw. schetynówki, samorząd zamierza wykonać pakiet krótkich odcinków dróg na terenie Sierakowic i Gowidlina. W przypadku Sierakowic będą to fragmenty ulicy Kartuskiej, Stolema, Derdowskiego, Spacerowej, czy ulica Ceynowy. W Gowidlinie z kolei modernizację przejdą część ulicy Łąkowej, Prymasa Wyszyńskiego, droga od ulicy Jeziornej do drogi w kierunku jeziora, trakt prowadzący od kościoła do plebani, czy w kierunku domu towarowego. Ponadto planuje się wybudować odcinek drogi w Puzdrowie i wymienić kostkę brukową na granitową na parkingu w centrum Sierakowic.

Jeszcze latem ma zostać wyłoniony wykonawca budowy sali gimnastycznej w Tuchlinie, który do końca roku ma postawić obiekt w stan surowy zamknięty. Gros środków ma być wydatkowane także na przygotowanie dokumentacji projektowych pod inwestycje, tak, aby w przypadku ogłoszenia konkursów samorząd mógł aplikować o środki zewnętrzne.

Jedną ze sztandarowych dokumentacji będzie wykonanie studium wykonalności i dokumentacji przedprojektowej rewitalizacji kolei. Na ten cel Sierakowice przeznaczą ponad pół miliony złotych. Realizacja tej długo oczekiwanej inwestycji zgodnie z założeniami ma ruszyć u schyłku tej kadencji bądź na początku kolejnej.

500.000 zł gmina przekaże także na fundusz wsparcia policji. Kwota ta ma być dofinansowaniem na budowę nowego komisariatu. W sumie samorząd zadeklarował wesprzeć ten projekt kwotą 1.000.000 zł oraz przekazać działkę pod nowy obiekt. W zamian otrzyma stary budynek wraz z działką.

Ponadto w przyszłym roku nowy wóz bojowy ma otrzymać Ochotnicza Straż Pożarna w Gowidlinie oraz planuje się zakupić samochód dla gminnego kuriera.

Przyszłoroczne zadania inwestycyjne to także wykup gruntów, na co zaplanowano kwotę 1.340.000 zł. Dodatkowo 450.000 zabezpieczono na wypłatę odszkodowań w związku z przejęciem nieruchomości pod inwestycje.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.