Orszak Trzech Króli zawita do Żukowa, Kartuz i Sierakowic

wtorek, 5 stycznia 2016 r., 12:32

W tym roku, Orszak Trzech Króli przejdzie przez 440 miejscowości w Polsce i na świecie. W środę będziemy mogli ich spotkać w Żukowie, Kartuzach oraz Sierakowicach. To uliczne jasełka, czyli tak zwane "Jasełka w drodze", do których może dołączyć każdy. To wspólne kolędowanie, bez względu na wyznanie i przekonania. To także odgrywanie wydarzeń, które miały miejsce 2.000 lat temu.

Jako pierwsi Orszak Trzech Króli ujrzą mieszkańcy Żukowa. Tegorocznym hasłem Orszaku będą słowa papieża Franciszka: "Nade wszystko miłosierdzie. Miłość. Pokój. Przebaczenie." Orszak swoją wędrówkę rozpocznie o godzinie 12.45 zbiórką na parkingu przed Halą Widowiskowo - Sportową przy Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie, ul. Armii Krajowej 2 E. Następnie wszyscy ruszą w kierunku ulic: Armii Krajowej, Gdyńskiej i Siostry Faustyny. Tam o godzinie 13. nastąpi uroczyste rozpoczęcie Orszaku wraz z "Anioł Pański". W tym czasie nie zabraknie również prezentacji krótkich scenek tzw. mansjonów. Godzinę później, czyli o 14. wszyscy uczestnicy Orszaku oddadzą pokłon Jezusowi w stajence w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Każdy będzie mógł również podziwiać szopki wykonane przez uczniów, laureatów szkolnych i powiatowych konkursów. Nie zabraknie też wspólnego śpiewania kolęd i wielu innych atrakcji. Będzie to już czwarte spotkanie Orszaku w Żukowie.

Natomiast o godzinie 14. już po raz drugi będzie można ich spotkać w Kartuzach. Orszak Trzech Króli ruszy z Rynku przy kościele św. Kazimierza. Dzieci przebiorą się za królów, pasterzy, aniołów i kolędników. Chcą one dołączyć do Trzech Króli i razem z nimi pójść, by oddać pokłon Jezusowi Chrystusowi. Każde dziecko otrzyma też koronę na głowę. Warto dodać, że w zeszłym roku w orszaku uczestniczyło 2.000.000 osób.

W ramach cyklu "Gòdë na Kaszëbach" również do Sierakowic zawita Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpocznie się zbiórką kolędników o godzinie 14.30 na parkingu przy kościele p.w. Jana Chrzciciela w Sierakowicach. O 15. odbędzie się przemarsz ulicami: Kartuską, Lęborską, przez rondo aż do Ołtarza Papieskiego. Na godzinę 15.45 organizatorzy spotkania planują zakończenie Orszaku przy żłóbku. Całe spotkanie zwieńczy koncert kolęd, który odbędzie się w kościele p.w. św. Marcina w Sierakowicach. Zaprezentują je zrzeszeni artyści w sekcjach Gminnego Ośrodka Kultury.

Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest szóstego stycznia i jest dniem wolnym od pracy. Przypomnijmy, że to właśnie Kacper, Melchior i Baltazar udali się do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, by przekazać mu dary. Do nowo narodzonego Mesjasza razem ze sobą zabrali kadzidło, złoto i mirrę. Każda z tych relikwii jednak coś symbolizowała. Kacper przyniósł kadzidło, którego unoszący się dym był znakiem modlitwy skierowanej do nieba, bo widzieli w Jezusie Boga. Złoto było znakiem bogactwa, ponieważ widzieli w nim króla, a niósł je ze sobą Melchior. Z kolei Baltazar zabrał mirrę, która służyła do namaszczenia ciała, ponieważ Jezus był prawdziwym człowiekiem. Do dziś dnia tradycja ta jest kultywowana. Dzieci przebierają się za trzech króli i odwiedzają liczne gospodarstwa domowe.

Martyna Cichosz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.