Gmina Stężyca. Uniradzkie kurhany w telewizji

czwartek, 14 stycznia 2016 r., 14:09
fot. internet/zgorzalki.pl

W sobotę na antenie TVP Historia został wyemitowany pierwszy odcinek serialu "Misja Natura" pod tytułem "Kurze grzędy". W pierwszym odcinku można było obejrzeć słynne kurhany, które mieszczą się na terenie kompleksu leśnego w leśnictwach Uniradze i Przewóz w gminie Stężyca. W tajemniczy świat lasu telewizję z Krakowa wprowadziła Zyta Górna.

Serial "Misja Natura" składa się z 12 odcinków. To ekranizacja otaczającego nas świata. Przepełniony tajemniczością, którą ukazuje przyroda. Jest realizowany na obszarach zróżnicowanych i ciekawych pod względem przyrodniczym i geograficznym, w różnych rejonach Polski i zagranicą. Celem serialu jest pokazanie, w jaki sposób mieszkańcy mogą korzystać z możliwości, którą daje natura, na zachowanie ginących zawodów czy promocję regionu w oparciu o produkty lokalne oraz unikatowe rękodzieło. To właśnie na Kaszubach Małgosia i Romek przeżyli swoją pierwszą misję.

Wszystko zaczęło się 3 sierpnia 2013 roku. To właśnie tego dnia Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego odwiedziła telewizja. Wtedy odbyło się sześciogodzinne nagrywanie materiału do serialu "Misja Natura". Po lesie grupę telewizyjną oprowadzała Zyta Górna, prezes zarządu stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego.

- To było niezapomniane chwile i niesamowite osoby. Wszyscy między sobą porozumiewali się za pomocą krótkofalówek. Po sześciu godzinach nagrywania, Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego przygotowało poczęstunek. Potem zaś, cała ekipa telewizyjna pojechała na bazę. Jednak nie wiemy dokąd. Nie wiemy, gdzie nocowali, ponieważ była to specjalna misja. Na pamiątkę wpisali się w specjalną kronikę dla gości, a my z kolei dostaliśmy w prezencie malutkie latarki - mówi Zyta Górna, prezes Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego.

W minioną sobotę, 9 stycznia, został wyświetlony pierwszy odcinek serialu "Misja Natura" pod tytułem "Kurze grzędy" na kanale TVP Historia.

- My zaczynamy ten program. Pierwsza emisja, pierwsze wejście należy do Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego. Serial można również obejrzeć na ABC oraz TVP Polonia i TVP2. Jednak już teraz dostępny jest w sieci, na kanale YouTube - informuje Zyta Górna.

- Po emisji tego odcinka wpłynęło mnóstwo gratulacji. Piękny program naprawdę, aż się nie spodziewałam. Prace na planie przy odcinku "Kurze grzędy" trwaly sześć godzin. Na antenie gościmy tylko 20 minut, bo wiadomo, jeszcze inne tematy są poruszane. Kurhany rozpoczynają ten odcinek i go kończą. To piękne znakomite dopełnienie całości - dodaje.

Jak się okazało, to że powstał program o kurhanach, to pomysł samej prezes stowarzyszenia.

- To, że kurhany gościły w programie to mój pomysł. Ludzie nie wiedzą o tym co mamy tutaj tak pięknego i tak cennego na Kaszubach. Kurhany, które znajdują się w Węsiorach są słynne natomiast te nie. Grobowce, o których mowa w serialu znajdują się blisko mojego domu. Prawie codzienne oprowadzam tamtędy wycieczki. Należy dodać, że kurhany w Uniradze są najstarszymi w Europie - informuje prezes Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego.

- Telewizja dotarła do mnie za sprawą Wojciecha Okroja, dyrektora wydziału kultury Starostwa Powiatowego w Kartuzach. który do mnie zadzwonił. Twórcy projekcji zgłosili się do powiatu, że chcą, by powstał program "Misja Natura", a pierwszy odcinek ma nosić tytuł "Kurze grzędy". Wtedy jeszcze nie wiedziałam co to miało być. Teraz jednak myślę, że był to dobry pomysł - dodaje.

To nie tylko program. To także dobra promocja powiatu kartuskiego.

- To najlepsza promocja powiatu kartuskiego 2015 roku i regionu Kaszub - zaznacza Zyta Górna.

Dodajmy, że z racji dobrego zachowania cmentarzyska kurhanowego stanowi ono atrakcję turystyczną dla turystów odwiedzających urokliwe zakątki Pojezierza Kaszubskiego.

Należy przypomnieć że kurhany, o których jest program, to kamienne mogiły o średnicy 1-1,5 m i obecnej wysokości do 0,5 m wykorzystywanymi do chowania zwłok od około 1000 r. p.n.e., aż po wprowadzenie chrześcijaństwa. W jednym kurhanie znajduje się kilka, a czasami nawet kilkanaście pochówków.

W 2001 roku grupa archeologów prowadzona przez prof. M. Ziółkowskiego z Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła inwentaryzację kurhanów na cmentarzysku. Wyniki ich badań wskazały, że nekropolia liczy więcej kurhanów niż dotychczas przypuszczano, bo ponad 3.000. W czasie prac prowadzonych przez prof. M. Ziółkowskiego natknięto się na większe kurhany liczące 3 m wysokości i 20 m średnicy, szacowane na początek epoki brązu lub końca neolitu (II tysiąclecia p.n.e.). Grobowce te nie zostały jeszcze zbadane, ale przewiduje się nowe prace wykopaliskowe w najbliższych latach.

Ciekawostką jest to, że Uniradza 31 grudnia 2011 r. miała czterech stałych mieszkańców.

Martyna Cichosz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.