Wolontariusze z AIESEC odwiedzili banińskich gimnazjalistów

wtorek, 19 stycznia 2016 r., 00:04
fot. Longina Templin

Przez pięć dni (od 11 do 15 stycznia) nowe gimnazjum gościło członków AIESEC, największej pozarządowej organizacji zrzeszającej studentów z całego świata. Dwójka wolontariuszy z Brazylii i Ukrainy prowadziła zajęcia w języku angielskim. Uczniowie zdobywali wiedzę m. in. na temat historii, edukacji i życia codziennego krajów swoich gości.

Zajęcia prowadzili - Brazylijczyk Thiago Matozo i Ukrainka Ilona Khodynska. Harmonogram przygotowany przez szkołę obejmował m. in. przybliżenie dzieciom historii krajów, z których przybyli wolontariusze. Jak spędzają wolny czas, co jedzą, jakie mają tradycje. Pojawił się też temat muzyki, teatru i sportu.

Projekt zakończył się prezentacją przygotowaną przez uczniów. Chodziło w nim o to, by goście dowiedzieli się jak żyje i mieszka się w Polsce.

- Były to dwa różne sposoby prowadzenia lekcji - powiedziała wicedyrektorka gimnazjum Celina Mikucka. - Brazylijczyk postawił na prezentację, a Ukrainka angażowała dzieci podczas zajęć. Gimnazjaliści zadawali swoim gościom mnóstwo pytań. - Chcieliśmy naszym gościom organizować wolny czas, ale oni woleli pospacerować po Baninie, zajrzeć do sklepów. Z tego wyciągnęliśmy wniosek, że interesuje ich zwykła codzienność - dodała.

Konwersacja przebiegała w języku angielskim, co było wartością dodaną całego przedsięwzięcia.

- Dla naszych gości to trudne doświadczenie - stwierdziła anglistka Lidia Len, opiekunka wolontariuszy. - Byli w obcym kraju, nie znają naszego języka. Starałam się im tłumaczyć, ale przede wszystkim zmniejszyć barierę, zwłaszcza językową pomiędzy nimi i uczniami.

Banińskich uczniów interesowało wszystko i na każdej lekcji odkrywali coś nowego. Mając podstawowe wiadomości na temat Brazylii i Ukrainy, po raz pierwszy rozmawiali z osobami, które tam żyją. Bardzo ciekawi byli ich tradycji, np. strojów ukraińskich. Zainteresowani byli też kulinariami obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia. Co się tyczy Brazylii, to pytali o karnawał w Rio i jego historię.

Studenci przygotowali swoje ulubione dania. Ilona - sałatkę warzywną bardzo zbliżoną do naszej potrawy, a Thiago - smakołyk przypominający trochę babeczkę, a trochę bajaderkę.

- To nasz pierwszy udział w tym projekcie, a jako nowe gimnazjum szukamy różnych inicjatyw - powiedziała Ewa Kosznik dyrektorka szkoły. - Pod koniec stycznia podobne działania chcemy przeprowadzić w naszej podstawówce.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.