Powiat. Ferie zimowe tuż tuż. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowano

środa, 3 lutego 2016 r., 13:42

Dwa tygodnie bez szkoły, klasówek i zadań domowych. Już od poniedziałku, 15 lutego, dzieci i młodzież chociaż przez chwilę odpoczną sobie od szkolnych obowiązków. W każdej z gmin przygotowano morze atrakcji dla najmłodszych i młodzieży. Sprawdź, co czeka na Ciebie w Twojej miejscowości i już teraz zaplanuj sobie ten czas.

Kartuzy

Kartuskie Centrum Kultury jak co roku organizuje półkolonie dla dzieci. Podczas dwutygodniowych spotkań pociechy będą mogły wziąć udział w zajęciach, które będą się odbywały od poniedziałku do piątku w godzinach od 9. do 13. Organizatorzy spotkań przewidują zajęcia plastyczne, muzyczne, szachowe, taneczne oraz konkursy z nagrodami. Planowany jest także wyjazd na stok narciarski do Wieżycy. Nie zabraknie też wizyt w takich instytucjach jak Muzeum Kaszubskie, Straż Pożarna czy Policja. W planie jest także projekcja filmów oraz karaoke. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego już teraz zapisz swoje dziecko na zajęcia. W dwutygodniowych spotkaniach może wziąć udział około 35 osób. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie Kartuskiego Centrum Kultury.

Również Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza dzieci i młodzież do skorzystania z oferty, którą przygotowało dla nich na zbliżające się ferie zimowe. Zajęcia będą odbywały się we wtorki, czwartki i piątki od godziny 10. do 14. We wtorek, 16 lutego, uczestnicy spotkania będą malowali na drewnianej desce kaszubski wzór. W czwartek dzieci będą mogły sprawdzić swoich umiejętności artystycznych w malowaniu na szkle, a w piątek w tkaniu na krośnie. Podczas drugiego tygodnia przerwy zimowej uczestnicy zajęć będą mogli skorzystać z malowania torebki tekstylnej we wtorek. Z kolei w czwartek będą miały okazję pisać gęsim piórem, któremu towarzyszyć będzie też pieczenie kiełbasek. Na ostatni dzień tegorocznych ferii Muzeum Kaszubskie przygotowało specjalny kaszubski pokaz mody. Dodatkowo każdy będzie mógł nauczyć się tańca kaszubskiego oraz układać puzzle.

Sierakowice
Z kolei w Sierakowicach na dzieci już od poniedziałku będą czekały liczne gry, zabawy ruchowe i zajęcia muzyczne. W pierwszy dzień ferii od godziny 10. do 16. dzieci powyżej 10-tego roku życia będą mogły wziąć udział w warsztatach "Witraże". Na wtorek GOK w Sierakowicach przygotował spotkanie dla najmłodszych, w wieku przedszkolnym od 4. do 6. lat. Dla maluchów organizatorzy spotkań zaplanowali zajęcia "Logopedycznych grymasów i wygibasy" od godziny 10. do 11.30. Środowe zajęcia będą odbywały się w godzinach od 10. do 14.15. Będą one podzielone na dwie części. W pierwszej z nich będą mogły uczestniczyć dzieci starsze, natomiast od godziny 12.15. przez kolejne dwie godziny tajniki ceramiki poznają dzieci w wieku od siedmiu lat. Jeżeli chodzi o czwartek to w ten dzień będzie można wziąć udział w rytmicznych feriach. Od 13. do 14. lekcje będą przeznaczone dla przedszkolaków, natomiast od 14.15 do 15.15 dzieci w wieku od 6 lat do 13 lat.

Ostatniego dnia pierwszego tygodnia ferii oraz w poniedziałek 22 lutego, uczestnicy spotkania dowiedzą się czym bawili się nasi dziadkowie. Będą mogli zobaczyć dawne zabawki z włóczek i szmatek. Zajęcia potrwają dwie godziny, start o godzinie 10. Przeznaczone są one dla dzieci od 6-tego roku życia. Jeżeli chodzi o czwartek, 25 stycznia, to na ten dzień przewidziane są warsztaty muzyczne. Dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat odbędą się one w godzinach od 10. do 12., a dla starszych od 12. do 14. Ostatni dzień ferii zapowiada się bardzo ciekawie. Dzieci z GOK w Sierakowicach odwiedzą Chmielno. Tam odbędą się "Przyrodnicze Ferie w LGR KASZUBY". Nie zabraknie też licznych gier oraz zabaw. Dzieci będą miały okazję obejrzeć też film.

Chmielno
W Chmielnie każdy będzie mógł skorzystać z zajęć, które będą odbywały się w miejscowym Ośrodku Kultury, świetlicy Max i świetlicy w Łączyńskiej Hucie. Każdy dzień będzie miał swoje tzw. hasło dnia. Podczas pierwszego spotkania w GOK w Chmielnie odbędą się zajęcia kreatywne, gry i zabawy integracyjne rozwijające twórcze myślenie u dzieci od godziny 10. do 13. Natomiast we wtorek dzieci poznają leśny świat. O godzinie 10. maluchy ze świetlicy w Maksie pojadą do Nadleśnictwa w Kartuzach, gdzie dowiedzą się czegoś więcej na temat otaczającego świata. Nie zabraknie też ogniska z kiełbaskami. Natomiast w Łączyńskiej Hucie dzieci będą mogły wziąć udział w grach i zabawach świetlicowych w godzinach od 10. do 13.

W połowie pierwszego tygodnia ferii w Domu Kultury w Chmielnie hasłem dnia będzie "Mega gra". Tego dnia uczestnicy spotkania w godzinach od 10. do 13. wezmą udział w zabawie interaktywnej. Będzie polegała ona na wykonaniu dużej gry planszowej, po której będą mogły poruszać się dzieci. W czwartek, 18 lutego, dzieci spotkają się z Kamilem Balewskim w świetlicy Max, który opowie najmłodszym jak należy dokarmiać zwierzęta. Pokaże też jak zrobić karmnik. Start już o godzinie 10. Tego dnia nie zabraknie też zajęć w Chmielnie - od 15. do 17. dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach rękodzieła w tworzeniu jeżyków, a w Łączyńskiej Hucie - od 10. do 13. w zajęciach świetlicowych. Pierwszy tydzień ferii zakończy się "Magicznym dniem" w Chmielnie. Od 12. przez godzinę dzieci będą mogły podziwiać umiejętności iluzjonisty, który specjalnie dla nich zaprezentuje specjalny spektakl. W Maksie natomiast dzieci w wieku od siedmiu lat będą mogły spędzić nockę w świetlicy od godziny 18. do 9. Uczestnicy wspólnie zjedzą śniadanie i kolację, obejrzą film i razem będą się bawić. Nie zabraknie też "piżama party".

Drugi tydzień ferii zimowych rozpocznie hasło dnia "Zmysły" w Chmielnie w godzinach od 10. do 13. W poniedziałek odbędą się zajęcia kulinarne, uczestnicy będą mogli razem z prowadzącym piec ciastka mufinki oraz je ozdabiać. Tego samego dnia od 16. przez kolejne trzy godziny odbędzie się spotkanie pod nazwą pracownia dźwięku. We wtorek natomiast maluchy odwiedzą studenci chemii w Chmielnie. Razem z młodymi chemikami przeprowadzą wiele eksperymentów od godziny 14. do 16. Natomiast od godziny 10. przez kolejny trzy godziny w świetlicy w Maksie odbędą się turnieje stołowe, a w Łączyńskiej Hucie zajęcia świetlicowe.

Kolejnego dnia w Domu kultury w Chmielnie odbędą się zajęcia filmowe. Dzieci odwiedzą "Kino za Rogiem", wyruszą na seans pod tytułem "Proszę słonia", to alternatywa dla bajki współczesnej. Spotkają się też z reżyserem Witoldem Gierszem. Wyjazdowi będą też towarzyszyć warsztaty manualno - techniczne nawiązujące do tematyki filmu. Uczestnicy będą musieli skonstruować słonia giganta. Przedostatni dzień tegorocznej przerwy zimowej w Chmielnie pociechy będą mogły spędzić rozwijać swoje talenty. Od 14. do 17. będą mogły uczestniczyć w warsztatach z rękodzieła, podczas których stworzą świeczniki wielkanocne i ozdobne kwiaty w bibuły włoskiej.

W Maksie natomiast dzieci będą bawiły się w "Talent Show", czyli wystąpią przed kamerą, a w Łączyńskiej Hucie w zajęciach świetlicowych. Ruszamy o godzinie 10. W piątek, 26 lutego, na zakończenie ferii, dzieci z GOK w Chmielnie odwiedzą Nadleśnictwo w Kartuzach. Dokładny harmonogram tegorocznych ferii dostępny jest na stronie Urzędu Gminy w Chmielnie.

Również Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby zaprasza do skorzystania z oferty Centrum Promocji i Edukacji LGR Kaszuby w czasie tegorocznych ferii w godzinach od 10. do 12. Podczas zajęć nie zabraknie atrakcji, zabaw i kreatywnych zajęć warsztatowych. W poniedziałki dzieci będą mogły robić dekoracje z masy solnej, a we wtorki i czwartki odbędzie się seans filmowy w 3D. Z kolei w połowie tygodnia, czyli w środy, każdy będzie mógł sprawdzić się w malowaniu na tkaninie, a w piątki na ceramice. Codziennie uczestnicy spotkań będą mieli okazję wziąć udział w rybackich grach planszowych, zabawach ruchowych, kalamburach, rebusach oraz licznych konkursach.

Żukowo
Jak informują organizatorzy tegorocznych ferii zimowych, które organizowane są w GOK w Żukowie. w okresie ferii dzieci nie będą narzekać na nudę, bo specjalnie dla nich przygotowano zajęcia plastyczne i sportowe. Uczestników spotkań odwiedzi też dietetyk i przedstawi kilka wskazówek odnośnie zdrowego odżywiania. Dodatkowo też będą zajęcia kulinarne. W ciągu tych dwóch tygodni planowane są również dwa wyjazdy. Jeden organizowany jest do Jumpcity, który znajduje się w Gdyni, powiązany z wyjściem do kina. Uczestnicy odwiedzą też grotę solną i plac z kulkami.

Somonino
Z kolei w Somoninie dzieci będą mogły wziąć udział w codziennych spotkaniach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury oraz miejscową bibliotekę publiczną. Każdego dnia w godzinach od 13. do 16. będą odbywały się zajęcia zorganizowane. Na poniedziałek, aby wszyscy poczuli się jak w domu, organizatorzy przewidzieli ognisko oraz zabawy integracyjne. Z kolei we wtorek Magdalena Rydzewska poprowadzi warsztaty decoupage, natomiast w środę wszystkich zebranych odwiedzi Gdański Teatr Muzyczny "Picorello", którzy wystąpią w przedstawieniu "Kot w butach".

Na 18 lutego organizatorzy spotkania przewidują wyjazd do kina. Dzieci, które nie skorzystają z wycieczki będą mogły uczestniczyć w czytaniu bajek. Na zakończenie ostatniego tygodnia ferii odbędzie się pierwsza część turnieju tenisa stołowego "Mistrz ferii 2016" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w godzinach od 12. do 14.30. Natomiast na godzinę 15. przewidziane jest spotkanie ze strażakami KP PSP w Kartuzach, którego tematem będzie "Jak zapobiegać pożarom oraz jak postępować w czasie pożaru". Drugi tydzień ferii rozpocznie się poniedziałkowym wyjazdem centrum Hewelianum w Gdańsku już o godzinie 10. Tego samego dnia odbędzie się też konkurs rysunkowy pod nawą "Pierwszy tydzień ferii za nami - moje wrażenia" o godzinie 13.

Z kolei we wtorek dzieci stoczą drugą, końcową walkę w tenisie stołowym " Mistrz ferii 2016" od 12. do 13.30. Pół godziny później rozpoczną się interaktywne pokazy edukacyjne dla dzieci w wieku od 6 lat do 12. Pierwszy będzie zatytułowany " Zrób sam mydło", a drugi " Człowiek - co się w nim kryje?". Środę będzie można miło spędzić oglądając teatrzyk pod tytułem "Smok Wawelski", a w czwartek wziąć udział w wyjeździe do kina. Dwutygodniowy odpoczynek od szkoły zakończy spotkanie podsumowujące ten czas. Nie zabraknie też słodkiego poczęstunku jak również zostaną rozdane cenne nagrody dla uczestników turnieju tenisa stołowego oraz konkursu rysunkowego. Podczas tych dwóch tygodni, każdego dnia będzie możliwość skorzystania ze stałych zajęć świetlicowych, czyli tenisa stołowego, piłkarzyków, kolorowanek czy gier planszowych.

W piątek, 12 lutego, tuż przed feriami odbędzie się XVIII Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego "Dwie Rakiety" na sali sportowej Szkoły Podstawowej w Goręczynie. Celem zawodów jest popularyzacja tenisa stołowego wśród młodzieży szkolnej i wyłonienia mistrza szkół ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego. Uczestnicy zostaną podzieleni na cztery grupy wiekowe: dziewczęta - klasa I - II i klasa III - IV, chłopcy - klasa I - II i klasa III - IV. W zawodach można wziąć udział indywidualnie i drużynowo. Do zdobycia wiele nagród. Udział w turnieju należy potwierdzić do 10 lutego. Regulamin turnieju oraz lista zgłoszeń znajdują się na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie. Startujemy o godzinie 9.15.

Stężyca
Tutaj dzieci będą mogły wziąć udział w spotkaniach, które będą organizowane w poszczególnych zespołach kształcenia i wychowania na terenie gminy. W Stężycy uczniowie będą mogli wziąć udział w zajęciach teatralnych i zajęciach zespołu kształcenia wokalnego. Znajdzie się też zajęcie dla miłośników spędzania aktywnie czasu wolnego. Podczas dwóch tygodni nie zbraknie licznych rozgrywek sportowych, między innymi turnieju piłki nożnej, siatkówki, piłki ręcznej i tenisa stołowego. Z kolei osoby, które chciałby poszerzyć swoje umiejętności plastyczne będą mogły wziąć udział w specjalnych zajęciach.

Ponadto organizatorzy przewidują lekcje fotograficzne, zajęcia z języka angielskiego oraz szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie zabraknie też licznych wyjazdów. Gimnazjaliści będą mogli się wybrać do muzeum w Bytowie i w Płotowie. Natomiast miłośnicy pływania będą mogli skorzystać z wyjazdu na basen do Kościerzyny i Sopotu. Przewidziano też wycieczkę do Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz do kina. W Stężycy również odbędzie się nocka zespołu tanecznego połączona z warsztatami i obóz sportowy.

Sulęczyno
W pierwszym tygodniu ferii dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach, które organizuje gminna biblioteka w Sulęczynie. Uczestnicy spotkań będą mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych. Nauczą się między innymi jak wykonać z papieru bukiet kwiatów, laurki i wiele innych prac artystycznych. Nie zabraknie też słodkiego poczęstunku dla każdego uczestnika zajęć. Z kolei drugi tydzień ferii organizuje GOK w Sulęczynie. Na pewno będzie turniej w szachy, zajęcia artystyczne: rysowanie, rzeźba w drewnie, malowanie. Będą też zajęcia gry na perkusji i na gitarze oraz wycieczki. Dzieci pojadą do Łubiany do "Zakładu porcelany stołowej". Jeżeli pogoda dopisze to nie zabraknie też kuligu, któremu będzie towarzyszyć ognisko i kiełbaski.

Przodkowo
W szkołach przygotowano szereg zajęć dydaktycznych i ruchowych. Będą bale karnawałowe i wyjazdy do kina. Przez cały okres ferii do dyspozycji dzieci i młodzieży będzie boisko Orlik oraz tamtejsi animatorzy. W pierwszym tygodniu zimowej przerwy, zajęcia zorganizowane będą pod hasłem "Ferie na sportowo, bezpiecznie i zdrowo". Wszystkich chętnych do aktywnego spędzania czasu wolnego organizatorzy zapraszają od poniedziałku do piątku w godzinach od 10. do 14. Młodsze dzieci na zorganizowane zajęcia w pierwszym tygodniu ferii zaprasza również Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo. Codziennie w godzinach od 9.30 do 13. uczestników odwiedzi ciekawy gość. Będą też zajęcia manualne, gry i zabawy na wesoło a także poczęstunek. W drugim tygodniu ferii dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach świetlicowych oraz w głośnym czytaniu bajek.

Zespół Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Przodkowie:
15.02 - 28.02 - zajęcia świetlicowe w godzinach od 9. do 13.

Zespół Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Pomieczynie:
wszystkie poniższe zajęcia będą odbywały się zawsze w godzinach od 9. do 12.
15.02 - zabawy plastyczno - techniczne, spotkanie z baśnią
16.02 - gry i zabawy świetlicowe
17.02 - zajęcia komputerowe
18.02 - zajęcia sportowe

Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie:
wszystkie poniższe zajęcia będą odbywały się zawsze w godzinach od 9. do 13.
15.02 - wielki turniej gier planszowych
16.02 - mistrzowie kodowania
17.02 - piszemy scenariusz przedstawienia profilaktycznego pod tytułem "Nie dopalaczom"
18.02 - gry i zabawy integracyjne
19.02 - zajęcia z przyrody i geografii
22.02 - wielki turniej gier planszowych
23.02 - zajęcia plastyczno - techniczne
24.02 - zajęcia na sali komputerowej
25.02 - gry sportowe
26.02 - seans filmowy

Szkoła Podstawowa w Szarłacie:
wszystkie poniższe zajęcia będą odbywały się zawsze w godzinach od 9. do 12.
15.02 - gry planszowe i komputerowe
16.02 - rozgrywki sportowe; oglądanie filmu przygodowego
17.02 - z ortografią na wesoło; prace plastyczno - techniczne
18.02 - zajęcia ekologiczno - plastyczne; gry i zabawy
19.02 - zabawy na świeżym powietrzu, gry komputerowe

W powiecie organizowane są też ferie z ASG. Jeżeli interesujesz się militariami, replikami, zagadnieniami taktyki wojennej to będzie to idealne miejsce dla Ciebie. Już dzisiaj zapisz się na zajęcia, które ruszą wraz z początkiem ferii zimowych.

Martyna Cichosz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.