Kiełpino. Pomóż 12-letniej Oli chorej na ciężką anemię aplastyczną - niedługo rejestracja dawców szpiku

wtorek, 9 lutego 2016 r., 13:29
fot. nadesłane

Na przełomie lutego i marca w Kartuzach, Somoninie i Kiełpinie odbędą się akcje rejestrowania potencjalnych dawców szpiku. Każdy, który się zarejestruje ma szansę na uratowanie życia między innymi 12-letniej Oli Karczewskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej w Kiełpinie, chorującej na ciężką anemię aplastyczną.

Ola Karczewska ma 12 lat i jest uczennicą szkoły podstawowej w Kiełpinie. Niestety zdiagnozowano u niej ciężką anemię aplastyczną. Jest to choroba spowodowana zaburzeniem prawidłowego działania komórek macierzystych w szpiku kostnym. Jak informuje Sylwia Zakrzewska z fundacji DKMS, w tej chwili dziewczynce podawana jest surowica, jeśli nie przyniesie to skutku, to będzie ona potrzebowała przeszczepu szpiku kostnego.

W związku z tym zostaną zorganizowane trzy akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Pierwsza z nich zostanie zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i odbędzie się 27 lutego od godziny 9. do 13. przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie. Będzie można tam także oddać krew na rzecz 12-letniej Oli.

Kolejne dwie zorganizuje fundacja DKMS - pierwsza z nich rozpocznie się 5 marca o godzinie 9. pod Urzędem Miejskim w Kartuzach, krew do rejestracji będą tam pobierać do 15. Kolejna będzie odbywać się w tych samych godzinach przy Zespole Szkół w Kiełpinie. Uwaga! Do rejestracji konieczny będzie dowód osobisty. Rejestrować mogą się osoby w wieku 18-55 lat.

- Rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie 4 ml krwi, czy też wymazu z policzka nie boli, ale kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu być może, można uratować życie - informuje fundacja DKMS.

- Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narażają swoje. Przede wszystkim wynika to z niewiedzy. Istnieje stereotyp związany z oddaniem szpiku kostnego - duża strzykawka, zastrzyk w kręgosłup i paraliż - tymczasem jest to nieprawda - dodaje.

W pomoc przy organizacji akcji rejestracyjnej i rozpowszechnieniu informacji o niej zaangażowali się dyrektorzy szkół w Somoninie i Kiełpinie, władze gmin Kartuzy i Somonino, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach, Centrum Medyczne Św. Łukasza w Kiełpinie, kartuski Caritas oraz przedstawiciele innych lokalnych stowarzyszeń.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.