Kartuzy. Wykład na temat 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty

środa, 17 lutego 2016 r., 14:57
fot. nadesłane/Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

W miniony czwartek w Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera odbył się wykład na temat 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Józefa Piłsudskiego. Historyczną prelekcję wygłosił kpt Marian Hirsz.

Uczestnicy wykładu poznali historię 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dowiedzieli się, że w 1920 roku stacjonował on w Kartuzach. Według relacji kpt Mariana Hirsza w Pułku mogli służyć tylko kawalerowie. Była to elitarna jednostka wojskowa, w której szkolili się żołnierze z innych formacji. Wysokie morale wojskowe, bitewność i odwaga żołnierzy przyczyniła się do zwycięstwa marszałka Piłsudskiego w wojnie polsko-bolszewickiej.

Kpt Marian Hirsz przybliżył sylwetki osób związanych z Pułkiem, a zarazem z Kartuzami. Jedną z nich był major Leon Kowalski, twórca 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty, późniejszy starosta kartuski. Drugą omawianą postacią był kapitan Jan Wandtke, kawaler Orderu Virtuti Militari. To właśnie dzięki jego staraniom w 1927 roku w Kartuzach poświęcono pomnik Matki Bożej Królowej Korony Polskiej.

W maju na rynku wydawniczym ukaże się książka Mariana Hirsza o 66 Pułku Kaszubskim Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Autorowi brakuje tylko informacji na temat miejsca zakwaterowania żołnierzy Pułku w Kartuzach. Czy był to dawny browar kartuski? Jeśli ktoś posiada wiedzę na ten temat, proszony jest o kontakt mailowy: muzeum@muzeum-kaszubskie.gda.pl.

nadesłane: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
oprac. BZ

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.