Dzień Jedności Kaszubów w tym roku w gminie Szemud

piątek, 19 lutego 2016 r., 11:00
fot. archiwum/AL

W tym roku gospodarzem Dnia Jedności Kaszubów będzie Bojano w gminie Szemud. Kaszubskie święto odbędzie się 20 marca i tradycyjnie będzie połączone z kolejną próbą pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. Przypomnijmy, że ostatni rekord ustanowiono w Sulęczynie, a wcześniejsze w Sierakowicach i w Kościerzynie. Akordeoniści wykonają wspólnie trzy utwory, w tym Hymn Kaszubski.

Dzień Jedności Kaszubów organizowany jest od trzynastu lat na pamiątkę pojawienia się pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach. W bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku Książę Szczeciński został zatytułowany "księciem Kaszub". Tegoroczna edycja imprezy skupiającej mieszkańców i sympatyków regionu odbędzie się w Bojanie w gminie Szemud, 20 marca.

Obchodom Dnia Jedności Kaszubów od jedenastu lat towarzyszy wspólne bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Corocznie liczba grających jest większa. W ubiegłym roku w Sulęczynie jednocześnie grało 346 osób, rok wcześniej w Sierakowicach 314, a w 2013 roku w Kościerzynie 281 osób. Bojano ma szansę ustanowić kolejny rekord. W tej edycji muzycy zagrają melodie "Kowal" i "Na Kaszubach", zwieńczeniem spotkania będzie wspólne wykonanie Hymnu Kaszubskiego. Warto dodać, że melodię, zbliżoną do Mazurka Dąbrowskiego, do tekstu hymnu Kaszubów zaadaptował w 1921 roku Feliks Nowowiejski, wielki kompozytor i dyrygent, którego ogłoszono patronem roku 2016. Nuty wszystkich melodii dostępne są na stronie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, www.kaszubi.pl. Już można rozpocząć więc próby do wspólnej gry.

Dzień Jedności Kaszubów to również doskonała okazja do zaprezentowania swojego dorobku artystycznego przez twórców ludowych. Corocznie na licznych stoiskach podziwiać można cały przekrój kaszubskiej sztuki, zarówno w tradycyjnym jak i nowoczesnym wydaniu.

Osoby, które chcą przygotować własne stoiska na obchody DJK powinny zgłosić się do organizatorów do 11 marca. Formularze dostępne są na stronie kaszubi.pl. Wypełnione wnioski należy dostarczyć do Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie, można to uczynić mailowo na adres: gckszemud@wp.pl, faksem, pod nr. 58 676 14 62 lub pocztą tradycyjną na adres Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Szkolna 4a, 84-217 Szemud.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 58 676 14 62 oraz 603 036 436.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.