Chmielno. Mają nowy statut i będą nadawać honorowe obywatelstwo

czwartek, 25 lutego 2016 r., 14:11
fot. MD-Z

Chmieleńscy radni przyjęli w czwartek nowy statut gminy. Dzięki temu uporządkowano wszystkie dokumenty dotąd regulujące pracę samorządu. W statucie znalazł się też zapis dotyczący nadawania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Chmielno.

Przyjęty jednogłośnie przez radę gminy statut ma uporządkować wszystkie dokumenty, które wcześniej regulowały m.in. pracę rady gminy i komisji, a także wszystkie kompetencje przewodniczącego, poszczególnych komisji i członków rady.

- To dokument, który zbiera wszystkie kompetencje i określa, jak poszczególne elementy są wykonywane, jak wygląda praca komisji, rady gminy. Dzięki temu dokumentowi w jednym miejscu zebrano wszystkie przepisy regulujące funkcjonowanie organów gminy, nie trzeba więc już szukać ich w różnych dokumentach - wyjaśniał Maciej Konkol, sekretarz gminy.

Do prac nad statutem powołano specjalną komisję.

- Członkowie rady gminy pracowali nad tym projektem w pięcioosobowej komisji od kwietnia do końca września. Łącznie prace zajęły około roku. Myślę, że statut jest dobrze przygotowany i odzwierciedla wszystkie potrzeby zarówno radnych jak i rady gminy - podkreślał Maciej Konkol.

W statucie uwzględniono też możliwość nadania tytułu honorowego obywatela. W ten sposób będzie można uhonorować osoby szczególnie zasłużone dla gminy Chmielno.

- Chcielibyśmy w przyszłości honorować tym tytułem związane z naszą gminą postaci. Honorowe obywatelstwa nadają w wielu miejscowościach. Nasza gminę odwiedza wiele znanych osób, bardzo zasłużonych dla regionu, warto je wyróżnić, dla gminy będzie to zaszczyt, ale też forma promocji - mówi wójt Jerzy Grzegorzewski.

Z wnioskiem o nadanie Honorowego Obywatelstwa mogą występować - przewodniczący rady, komisje rady, klub radnych, grupa co najmniej 5 radnych i wójt. Honorowemu Obywatelowi Gminy Chmielno będą przysługiwały przywileje takie jak - uczestniczenie na prawach gościa honorowego w gminnych uroczystościach i prawo do pogrzebu z honorami.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.