Somonino. Pomogli Oli Karczewskiej rejestrując się w bazie dawców szpiku

wtorek, 1 marca 2016 r., 12:58
fot. nadesłane/Agnieszka Głodowska

Przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie odbyła się akcja oddawania krwi i rejestrowania potencjalnych dawców szpiku. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wiele osób zgłosiło się, aby pomóc 12-letniej Oli Karczewskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej w Kiełpinie, chorującej na ciężką anemię aplastyczną.

Aż 49 osób przeszło weryfikację lekarską i wzięło udział w akcji krwiodawstwa i rejestrowania potencjalnych dawców szpiku, która odbyła się w minioną sobotę w Somoninie. 24 osoby oddały łącznie 10,8 l. krwi, a około 30 osób zarejestrowano w bazie komórek macierzystych. Idea była szczytna - każdy, kto się zarejestrował, ma szansę na uratowanie życia między innymi 12-letniej Oli Karczewskiej chorującej na ciężką anemię aplastyczną.

Zainteresowanie akcją było ogromne, wprowadzono więc system kolejkowy. O godzinie 12:00 podjęto decyzję o wstrzymaniu przyjmowania kolejnych osób, gdyż możliwości wykonania badania lekarskiego i pobrania materiałów zostały wyczerpane ze względu na ograniczenia czasowe i konieczność odtransportowania krwi do bazy trójmiejskiej. Tym samym około 20 osób zostanie zarejestrowanych priorytetowo na akcji DKMS w Urzędzie Miejskim w Kartuzach lub przy Zespole Szkół w Kiełpinie.

Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie na rzecz Profilaktyki i Promocji Zdrowia we współpracy z gronem pedagogicznym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie oraz Zespołu Szkół w Kiełpinie.

Możliwość pomocy Oli, bądź innym osobom, których życie zależy od przeszczepu szpiku, jest wspaniałą okazją do bezinteresownego podzielenia się cząstką siebie. Krew oddana na rzecz Oli z pewnością pozwoli na uzupełnienie braków w punktach banku krwi. Stowarzyszenie działające przy ZSP w Somoninie kolejny raz udowodniło, że wystarczy trochę czasu i chęci, żeby uwrażliwić i poruszyć lokalną społeczność.

- Cieszyła nas szczególnie obecność młodej osoby, która wygrała z tą samą chorobą, na którą cierpi Ola. Nikt inny nie potrafi tak dobrze zrozumieć powagi sytuacji - podkreślają inicjatorzy akcji.

nadesłane: Agnieszka Głodowska - Prezes Stowarzyszenia na rzecz Profilaktyki i Promocji Zdrowia/ZSP Somonino
oprac. BZ

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.