Ponad 200 potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się w Kartuzach

sobota, 5 marca 2016 r., 15:06
fot. AL

Mieszkańcy Kartuz po raz kolejny pokazali otwarte serca i chęć pomocy. Ponad 200 osób odwiedziło w sobotę kartuski magistrat, by zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku, a tym samym wyraziło chęć podzielenia się cząstką siebie. Akcja została zorganizowana dla 12-letniej Oli z Kiełpina, która zmaga się z ciężką anemię aplastyczną. Rejestracji w bazie DKMS można dokonać także w niedzielę w Kiełpinie.

Ola Karczewska ma 12 lat i jest uczennicą szkoły podstawowej w Kiełpinie. Niestety zdiagnozowano u niej ciężką anemię aplastyczną. Jest to choroba spowodowana zaburzeniem prawidłowego działania komórek macierzystych w szpiku kostnym. W tej chwili dziewczynce podawana jest surowica, jeśli nie przyniesie to skutku, to będzie ona potrzebowała przeszczepu szpiku kostnego.

W pomoc w poszukiwaniu dawcy dla Oli zaangażowało się szereg osób, przedstawicieli różnych instytucji, stowarzyszeń oraz szkół w Kiełpinie i Somoninie. Dzięki ich staraniom już przed tygodniem wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie odbyła się akcja oddawania krwi.

W sobotę w kartuskim magistracie wolontariusze oczekiwali zaś na potencjalnych dawców szpiku. Nie zawiedli się. Urząd Miejski w Kartuzach odwiedziło aż ponad 200 osób, które wyraziły chęć podzielenia się cząstką siebie.

Ci, którzy nie zdążyli w sobotę dokonać rejestracji, mogą to uczynić jeszcze w niedzielę w Zespole Szkół w Kiełpinie w godzinach od 9 do 15. Uwaga! Do rejestracji konieczny będzie dowód osobisty. Rejestrować mogą się osoby w wieku 18-55 lat.

Warto dodać, że na białaczkę rocznie zapada około 10 tysięcy osób. Większość przyczyn raka krwi nie jest znana. Wiadomo natomiast, że wśród chorych zakwalifikowanych do przeszczepu, około połowa nie znajduje niespokrewnionego "bliźniaka genetycznego" - a nim może być każdy z nas, każdy może podarować choremu szansę na nowe, zdrowe życie.

Wielu z nas myśli, że pobieranie szpiku kostnego wiąże się z okropnym bólem, nakłuciem kręgosłupa i niebezpieczeństwem - to tymczasem największy błąd. Pobranie komórek macierzystych, które wszczepiane są później choremu to nieskomplikowany i bezpieczny zabieg. Nie bądź obojętny.

Podziel się cząstką siebie. Ciebie to nic nie kosztuje, a dla kogoś może oznaczać nowe życie!

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.