Zjednoczyli siły. Zorganizowali akcje. Zgłosiło się niemal 500 potencjalnych dawców szpiku!

wtorek, 8 marca 2016 r., 15:25
fot. nadesłane/ZSP Somonino

Zespół Szkół w Kiełpinie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, władze gmin Somonino i Kartuzy, straż pożarna i inne instytucje zjednoczyły swoje siły i włączyli się w organizację rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcje odbyły się w Somoninie, Kiełpinie i Kartuzach. W sumie do bazy DKMS zapisało się łącznie 490 osób! Jeśli nie zdążyłeś się zarejestrować, możesz to uczynić zaglądając na stronę www.dkms.pl.

Trzy ostatnie akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku zostały zorganizowane by znaleźć ewentualnego dawcę dla 12-letniej Oli Karczewskiej z Kiełpina. Ola jest uczennicą szkoły podstawowej w Kiełpinie. Niestety zdiagnozowano u niej ciężką anemię aplastyczną. Jest to choroba spowodowana zaburzeniem prawidłowego działania komórek macierzystych w szpiku kostnym. W tej chwili dziewczynce podawana jest surowica, jeśli nie przyniesie to skutku, to będzie ona potrzebowała przeszczepu szpiku kostnego.

W pomoc w poszukiwaniu dawcy dla Oli zaangażowało się szereg osób, przedstawicieli różnych instytucji, stowarzyszeń oraz szkół w Kiełpinie i Somoninie. Dzięki ich staraniom już przed tygodniem wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie odbyła się akcja oddawania krwi. W miniony weekend w Kartuzach i Kiełpinie przeprowadzano rejestrację potencjalnych dawców szpiku pod szyldem fundacji DKMS. W sumie chęć podarowania cząstki siebie wyraziło aż 490 osób!

Jeśli nie zdążyłeś się zarejestrować, możesz to uczynić w każdej chwili wchodząc na stronę www.dkms.pl.

Warto dodać, że w Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.