Narciarstwo. Zawodnicy Cartusii startowali w Polsce i Finlandii

środa, 9 marca 2016 r., 13:50

Zawodnicy sekcji narciarskiej GKS "Cartusia" ostatnio startowali zarówno w kraju, jak i za granicą. W Białce Tatrzańskiej wzięli udział w VI Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i Gimnazjadzie, w Jakuszycach w 40 Jubileuszowym Biegu Piastów, a w fińskim Lahti w zawodach Finlandia Hiihto-Worldloppet 2016.

Na odbywających się w Białce Tatrzańskiej VI Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i Gimnazjadzie bardzo udanie zaprezentowali się młodzi zawodnicy Cartusii. Paulina Myszk zajęła 12 miejsce w kategorii klas VI szkół podstawowych na dystansie 2 km stylem klasycznym, Klaudia Merchel zajęła 13 miejsce w kategorii klas V szkół podstawowych na dystansie 2 km stylem klasycznym, a Szymon Ortmann wywalczył 18 lokatę w kategorii klas II gimnazjów na dystansie 3 km stylem klasycznym. Igrzyska są drugą, po Mistrzostwach Polski, najważniejszą imprezą w sezonie. Brało w nich udział ponad 300 zawodników z całej Polski. Tradycyjnie odbyły się na trasach biegowych Kotelnicy Białczańskiej.

Od tygodnia w Jakuszycach odbywa się Festiwal Narciarstwa Biegowego, w ramach którego rozgrywany jest 40 Jubileuszowy Bieg Piastów. We wszystkich biegach, na dystansach od kilkuset metrów dla przedszkolaków po zaliczane do Worldloppet biegi na dystansach 50 km klasykiem i 25 km (klasyk i "łyżwa") wzięło udział 5,5 tysiąca narciarzy. Od blisko trzydziestu lat nieprzerwanie uczestniczy w nich reprezentacja narciarzy z Kaszub. Kartuzianie wystartowali w dwóch ostatnich dniach. Najlepszy zawodnik Cartusii Rafał Koryciński w biegu głównym na dystansie 50 km klasykiem zajął 58 miejsce w stawce blisko 1,5 tysiąca narciarzy z wielu krajów. Warto dodać, że wśród Polaków był dziesiąty. W biegu na 9 km klasykiem w stawce 582 narciarzy startowali młodzi zawodnicy kartuskiego klubu. Szymon Ortmann zajął 28 miejsce, Ania Klasa - 53 miejsce, Bartek Koszałka - 105 miejsce, Klaudia Merchel - 106 miejsce, Paulina Myszk - 120 miejsce, Damian Merchel - 210 miejsce. Ania stanęła na podium za 9 miejsce wśród kobiet. W kończącym 40 Bieg Piastów biegu na dystansie 25 km w stylu dowolnym wśród 468 narciarzy Rafał Koryciński był 19, a Janusz Meissner 108. Uczestniczenie w tych zawodach było możliwe głównie dzięki wsparciu Powiatu Kartuskiego i Pomorskiej Federacji Sportu w Gdańsku.

Tydzień wcześniej w zawodach Finlandia Hiihto-Worldloppet 2016 w Lahti brało udział dwóch związanych z Cartusią narciarzy. Na dystansie 44 km klasykiem Andrzej Guziński zajął 1012 miejsce na 1741 narciarzy, natomiast w biegu na tym samym dystansie w stylu dowolnym Janusz Meissner wywalczył 200 miejsce w gronie 822 biegaczy. Zawody te były świetnie zorganizowane. Odbywały się w prawdziwie zimowej aurze na trasach przyszłorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym.

nadesłane: Janusz Meissner