Region. Kolejna unijna forma wsparcia dla rolników. Wkrótce nabór wniosków

czwartek, 10 marca 2016 r., 10:33
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne fot. internet/wikimedia.org

Właściciele gospodarstw rolnych będą mogli ubiegać się o środki na ich modernizację. ARiMR wkrótce rozpoczyna nabór wniosków o dotacje. Będzie je można pozyskać m.in. na rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 31 marca rozpoczyna nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych. Odbywa się on w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" finansowanego z budżetu PROW-u na lata 2014 - 2020.

Środki można zdobyć na rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego oraz na racjonalizację i innowacje w technologii produkcji.

Maksymalne wsparcie, jakie można otrzymać na rozwój produkcji prosiąt wynosi 900 tys. zł. Dotacja na rozwój produkcji mleka krowiego może wynieść do 500 tys. zł, tyle samo pozyskać można na rozwój produkcji bydła mięsnego. Na działania związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu otrzymać można do 500 tys. zł, co ważne dofinansowanie nie może przekroczyć 200 tys. zł, jeśli realizowane inwestycje nie będą bezpośrednio związane z budową, modernizacją budynków inwentarskich czy magazynów paszowych, w tym ich wyposażeniem, lub budową.

Rolnicy otrzymają pomoc w formie dofinansowania poniesionych kosztów na daną inwestycję. Poziom dotacji wynosi standardowo 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych.
W przypadku, gdy o wsparcie ubiega się młody rolnik lub grupa kilku rolników wsparcie może być wyższe i wynieść do 60 proc.

Jak informuje Agencja, o pomoc mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwa, których wielkość ekonomiczna mieści się w przedziale od 10 tys. euro do 200 tys. euro. Wyjątek od tej reguły stanowią rolnicy, którzy będą wspólnie składać wniosek o przyznanie dofinansowanie.

Szczegółowe informacje oraz formularze znaleźć można na stronie ARiMR lub w oddziałach powiatowych Agencji. Nabór wniosków potrwa do 29 kwietnia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.