Żukowo. Gmina coraz dynamiczniej rozwija się w kierunku Trójmiasta - konieczna modernizacja wodociągów

środa, 23 marca 2016 r., 15:03
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne fot. internet/pixabay.com

Miejscowości z obszaru gminy Żukowo znajdujące się najbliżej Trójmiasta rozwijają się coraz bardziej dynamicznie. W związku z tym włodarz samorządu, Wojciech Kankowski zapowiada rozwój sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, która wymaga pilnej modernizacji. Jako pierwsze poprawy przepustowości potrzebują Banino, Leźno, Chwaszczyno i Skrzeszewo.

Podczas wtorkowej sesji rady miejskiej w Żukowie radni podczas interpelacji pytali burmistrza o przebieg spotkania z Zakładem Usług Komunalnych w Żukowie, podczas którego ustalono kluczowe dla gminy kierunki rozwoju i naprawy sieci zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Jak tłumaczy Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa, najpilniejszym problemem okazała się kanalizacja na ulicy Gdańskiej.

- Naprawa uszkodzonej kanalizacji jest konieczna, to jest teren, który jest bardzo grząski i podmokły. Kanalizacja była wykonywana prawie 20 lat temu, wówczas był to obszar niezabudowany, teraz dochodzi tam do dość częstego zatkania kanalizacji, a studzienka, która jest w pobliżu wybija - mówi włodarz Żukowa.

Podczas sesji radni przegłosowali zmiany w budżecie, które pozwoliły zabezpieczyć środki na remont tej kanalizacji w wysokości 130.100 zł. Plan finansowy gminy zakłada również przeznaczenie 500.000 zł na rozbudowę i modernizację stacji uzdatniania wody w Baninie. W gminie Żukowo jednak drastycznie zwiększa się ilość powstających gospodarstw domowych, szczególnie w miejscowościach graniczących z Trójmiastem, stąd też w ich przypadku konieczna jest modernizacja sieci wodociągowej.

- Oprócz stacji uzdatniania wody, które od dawna wyczekiwały na remont trzeba również pomyśleć o Leźnie, Chwaszczynie, Baninie i Skrzeszewie. Jest to konieczne ponieważ w samym Baninie w ubiegłym roku ilość przyłączeń do sieci w ubiegłym roku wyniosła 435. Nie ma więc możliwości technicznych żeby tę wodę w odpowiednich parametrach i ilościach tam dostarczyć, wobec tego rozmawialiśmy o tych miejscach, które wymagają pilnych prac, najpierw projektowych, a później inwestycyjnych - informuje Wojciech Kankowski.

- Dodatkowo przepompownia ścieków w Baninie, która była zaprojektowana i wykonana dość dawno temu, była przygotowana do przyjęcia maksymalnie 30 m3 na godzinę. Właśnie ta zabudowa powoduje, że ta wydajność musi wzrosnąć do 50m3/h, co jest niemal trybem awaryjnym, a domyślnie do 100m3/h żeby zabezpieczyć ten obszar - dodaje.

Jak tłumaczy dalej burmistrz, po spotkaniu ustalono więc, że priorytetowe dla gminy będzie zmodernizowanie sieci kanalizacyjnej w Żukowie, później poprawa przepustowości w przepompowni w Baninie, a także w dalszej kolejności Leźnie, Skrzeszewie i Chwaszczynie. W przypadku pierwszej z tych miejscowości powstał już projekt, który trzeba tylko rozdzielić na dwa zadania i wybrać to bardziej priorytetowe.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.