Żukowo. XIX- wieczny budynek zamieni się w Centrum Kultury

poniedziałek, 4 kwietnia 2016 r., 15:55
Tak będzie wyglądało przyszłe Centrum Kultury Tak będzie wyglądało przyszłe Centrum Kultury fot. nadesłane

W grudniu 2015 r. gmina złożyła projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, który umożliwia pozyskanie jednostkom samorządu terytorialnego dofinansowanie na budowę czy też modernizację obiektów zabytkowych.

- Budynek musi spełniać określone wymogi, m. in. takie, że powinien być co najmniej ujęty w gminnej ewidencji zabytków, bądź też w rejestrze wojewódzkiego konserwatora zabytków - powiedziała Sylwia Laskowska - Bobula, zastępczyni burmistrza. - Tak jest w naszym wypadku, więc dokonaliśmy jego zakupu ze względu na wartości historyczne i kubaturowe.

Inwentaryzacja wstępna potwierdziła możliwość stworzenia wielofunkcyjnej sali widowiskowej. Będą się mogły tam odbywać koncerty, sztuki teatralne, wystawy stałe i ruchome oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne.

Nowe Centrum Kultury ma być profesjonalnie wyposażone w scenę, nagłośnienie, oświetlenie, niezbędny sprzęt do projekcji kinowych. Znajdzie również miejsce centrum promocji i informacji turystycznej, którego w gminie brakuje.

- Na bazie tego projektu chcemy wypracować markę promocyjną opartą na hafcie żukowskim - kontynuowała nasza rozmówczyni. - Nie ma do tej pory miejsca w gminie, gdzie można by było pamiątki związane z haftem żukowskim wyeksponować. Dlatego też wydzielone zostanie miejsce na stałą część związaną właśnie z haftem żukowskim. Będzie to ekspozycja stała, tradycyjna, ale będą też ekspozycje nowoczesne, multimedialne z możliwością odtworzenia filmu czy obejrzenia wizualizacji multimedialnej.

Na górze budynku będą trzy pomieszczenia biurowe, magazyn i całe zaplecze sanitarne. To wszystko znajdzie się w zmodernizowanym obiekcie po dawnym spichlerzu.

Druga zakupiona nieruchomość wykorzystana będzie na cele kulturalne i działalność prospołeczną. Na pewno część tego budynku zajmie OKiS. Planowane są tam również sale warsztatowe.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.