Żukowo. XIX- wieczny budynek zamieni się w Centrum Kultury

poniedziałek, 4 kwietnia 2016 r., 15:55
Tak będzie wyglądało przyszłe Centrum Kultury Tak będzie wyglądało przyszłe Centrum Kultury fot. nadesłane

W grudniu 2015 r. gmina złożyła projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, który umożliwia pozyskanie jednostkom samorządu terytorialnego dofinansowanie na budowę czy też modernizację obiektów zabytkowych.

- Budynek musi spełniać określone wymogi, m. in. takie, że powinien być co najmniej ujęty w gminnej ewidencji zabytków, bądź też w rejestrze wojewódzkiego konserwatora zabytków - powiedziała Sylwia Laskowska - Bobula, zastępczyni burmistrza. - Tak jest w naszym wypadku, więc dokonaliśmy jego zakupu ze względu na wartości historyczne i kubaturowe.

Inwentaryzacja wstępna potwierdziła możliwość stworzenia wielofunkcyjnej sali widowiskowej. Będą się mogły tam odbywać koncerty, sztuki teatralne, wystawy stałe i ruchome oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne.

Nowe Centrum Kultury ma być profesjonalnie wyposażone w scenę, nagłośnienie, oświetlenie, niezbędny sprzęt do projekcji kinowych. Znajdzie również miejsce centrum promocji i informacji turystycznej, którego w gminie brakuje.

- Na bazie tego projektu chcemy wypracować markę promocyjną opartą na hafcie żukowskim - kontynuowała nasza rozmówczyni. - Nie ma do tej pory miejsca w gminie, gdzie można by było pamiątki związane z haftem żukowskim wyeksponować. Dlatego też wydzielone zostanie miejsce na stałą część związaną właśnie z haftem żukowskim. Będzie to ekspozycja stała, tradycyjna, ale będą też ekspozycje nowoczesne, multimedialne z możliwością odtworzenia filmu czy obejrzenia wizualizacji multimedialnej.

Na górze budynku będą trzy pomieszczenia biurowe, magazyn i całe zaplecze sanitarne. To wszystko znajdzie się w zmodernizowanym obiekcie po dawnym spichlerzu.

Druga zakupiona nieruchomość wykorzystana będzie na cele kulturalne i działalność prospołeczną. Na pewno część tego budynku zajmie OKiS. Planowane są tam również sale warsztatowe.

L.T.

Również trzymam kciuki :) naprawdę brawo. Oby tylko inwestor pamiętał o ogrodzeniu całego terenu "GS" przed rozpoczęciem prac, aby nieczystości z budowy nie były spychane do sąsiadującej rzeki Raduni, jak to się dzieje do tej pory.
zgryfus   wtorek, 5 kwietnia 2016 r., 21:20
Nareszcie jest w Żukowie szansa na kulturę przez duże "K". Trzymam kciuki.
agoK   wtorek, 5 kwietnia 2016 r., 16:53