ZSP Somonino - oferta edukacyjna na miarę polskiego i europejskiego rynku pracy

niedziela, 10 kwietnia 2016 r., 11:02
fot. nadesłane/ZSP Somonino

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie im. Józefa Wybickiego podejmuje szereg działań, aby uatrakcyjnić ofertę edukacyjną i wyposażyć uczniów w umiejętności niezbędne na krajowym i europejskim rynku pracy. W tym celu dokonano modyfikacji kierunków kształcenia.

W roku szkolnym 2016/2017 zostaną otwarte następujące kierunki:

- technikum hotelarskie jako jedyny taki kierunek w powiecie, szczególnie atrakcyjny dla osób lubiących podróżowanie. Usługi hotelarskie są pożądane w dzisiejszych czasach, gdyż powstaje co raz więcej restauracji, hoteli, pensjonatów;

- technikum żywienia i usług gastronomicznych przeznaczone dla ludzi interesujących się gotowaniem, dietetyką, życiem fit i organizacją imprez okolicznościowych;

- technikum kelnerskie jako nowy kierunek przeznaczony dla osób, które w sposób kompleksowy zajmą się gościem. Kelner to doradca klienta w sprawach wyboru potrawy, a nawet restauracji, bo to od niego zależy, czy gość przyjdzie do lokalu kolejny raz czy wybierze inne miejsce;

- technikum obsługi turystycznej to kolejny nowy kierunek, również jedyny w powiecie, "debiut zawodowy", ponieważ przygotowuje do pracy w biurze podróży, a ponadto umożliwia realizowanie się absolwenta jako organizatora wycieczek czy właściciela obiektu turystycznego.

W szkole jest także Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Po jej ukończeniu można zostać między innymi wykwalifikowanym kucharzem a także zdobyć inny wymarzony zawód w oddziałach wielozawodowych. Placówka zapewnia zajęcia praktyczne w szkolnych pracowniach oraz u pracodawców (uczeń ma możliwość samodzielnego wyboru zawodu i miejsca praktyk). W razie problemu ze znalezieniem miejsca praktyk szkoła oferuje pomoc, ponieważ współpracuje z licznymi pracodawcami.

Zaś w Szkole Policealnej zostanie otwarty nowy kierunek - opiekun osoby starszej, gdyż w dobie starzejącego się społeczeństwa jest duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów zarówno w Polsce jak i za granicą. Można podjąć również naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych (absolwenci ZSZ od 3 semestru i osoby, które przerwały naukę w szkole średniej).

Umiejętności zawodowe uczniowie zdobywają na praktykach zagranicznych i krajowych. Na Pomorzu praktyki odbywają się w najlepszych hotelach trójmiejskich, nawet w tych nowo otwartych takich jak Hotel Puro. Ponadto na miesięczne praktyki uczniowie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej wyjeżdżają za granicę: do Belgii, Hiszpanii, Turcji i na Maltę. Pogłębiają tam swoją wiedzę, doskonalą język, poznają kulturę, otrzymują również wysokie "kieszonkowe" i oczywiście dobrze się bawią. Nawiązują kontakty zagraniczne, które w przyszłości mogą wykorzystać. Po stażu dostają Europassy, dokumenty, potwierdzające ich umiejętności przydatne w przyszłej pracy. Są to pożądane na rynku pracy dokumenty przy rekrutacji nowych pracowników.

W szkole każdy może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania. Oferujemy m. in. kurs barmański, baristy, carvingu, florysty czy obsługi kasy fiskalnej. Swoje talenty rozwijamy na zajęciach kółka fotograficznego i artystycznego. Aktywnie działa drużyna ochotniczo-pożarnicza, dla której szkoła zakupiła mundury. Uczestnicy odbywają zajęcia w straży pożarnej, mają możliwość ukończenia kursu szeregowego i ratownictwa medyczno - technicznego. Zdobyte umiejętności potwierdzają certyfikaty.

Jako szkoła bierzemy udział w wymianie zagranicznej. Są to przeważnie kilkudniowe wyjazdy zagraniczne uczniów oraz nauczycieli i przyjazdy obcokrajowców na Kaszuby. Gościmy ich w naszych domach, wymieniamy się umiejętnościami oraz wiedzą z zakresu turystyki, hotelarstwa, gastronomii, kultury czy nauk ścisłych.

Zapraszamy do nas gimnazjalistów, którzy nie boją się wyzwań. Ci, którzy je podjęli, robią dziś karierę w hotelach za granicą i w kraju jako menadżerowie czy właściciele biur podróży.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.