Kartuzy. Ostoja dla walczących z nałogiem i ich rodzin

piątek, 15 kwietnia 2016 r., 13:35
fot. MD-Z

W maju będą świętować pierwsze urodziny. Ich drzwi stoją otworem dla wszystkich, którzy borykają się z problemem alkoholowym, lub problem ten ich dotyczy. Pomagają w sytuacjach trudnych, kryzysowych, angażują się w lokalne inicjatywy i sami wychodzą z wieloma cennymi akcjami. Fundacja Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i ich Rodzinom, bo o niej mowa to wyjątkowa organizacja. Powstała z potrzeby serca przedsiębiorcy Karola Słabka.

Fundacja Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i ich Rodzinom działa od niespełna roku, a już stała się ważnym ośrodkiem dla osób zmagających się z alkoholizmem, ich rodzin. W siedzibie organizacji przy ul. Kościerskiej pracują pełne ciepła i pozytywnej energii panie Magdalena Borkowska i Ewa Kowalska.

A wszystko zaczęło się od prezesa fundacji Karola Sławka, przedsiębiorcy z Kaszub, który przez lata sam zmagał się z chorobą alkoholową i jest trzeźwym alkoholikiem. Teraz sam pomaga innym, którzy chcą wyjść na prostą.

- Pan Karol chce oddać innym, to co sam zyskał wychodząc z nałogu, pomoc innym daje mu ogromną satysfakcję. Chcieliśmy też, by nasza fundacja wypełniła lukę w systemie dla osób uzależnionych, do instytucji czasem dotrzeć trudno lub osoby z problemami chcą zachować anonimowość, . Przykładowo wielu osobom trudno jest znaleźć informacje o terapii dla DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików przyp. red.), łatwiej znaleźć nas. Można przyjść więc do nas, a my pokierujemy dalej - podkreśla Magdalena Borkowska.

Fundacja pomaga osobom uzależnionym w dotarciu do instytucji prowadzących leczenie. W trudnych przypadkach panie pomagają m.in. w znalezieniu ośrodka terapeutycznego. Z fundacją współpracują też trzeźwi alkoholicy, pomagają m.in. przy spotkaniach i pogadankach z młodzieżą.

- Bardzo polubiłem Ewę i Magdę, często odwiedzam fundację, pomagam, bardzo dobrze się tutaj czuję. Jestem alkoholikiem, niedługo będę obchodzić siódmą rocznicę trzeźwości. Kroczę drogą trzeźwości i dzielę się z innymi swoim świadectwem. Siedem lat dla trzeźwego alkoholika to siedem lat nieustannej pracy nad sobą - wyznaje pan Jarosław.

PCPiAR działa bardzo aktywnie, podejmując wiele cennych inicjatyw, organizując akcje pomocowe, warsztaty. W ubiegłym roku pod szyldem fundacji zorganizowano m.in. warsztaty modelarskie i plastyczno-kreatywne, konkursy dla dzieci - plastyczny i dla trzeźwych alkoholików. Pracownicy fundacji organizują wycieczki dla dzieci, organizują korepetycje dla dzieci a także wydają biuletyn, w którym można m.in. znaleźć ważne informacje na temat uzależnień i walki z nimi.

- Działania naszej fundacji w głównej mierze skierowane są na pomoc osobom z problemem alkoholowym, jednak jeśli ktoś zgłosi się do naszego biura i mówi, że potrzebuje pomocy, nie wypytujemy takiej osoby, może sama się przed nami otworzyć i pomagamy w miarę możliwości - informuje Magdalena Borkowska.

W poniedziałki w Fundacji odbywają się warsztaty modelarskie dla młodzieży, we wtorki zajęcia gry na gitarze, w środy zajęcia z obsługi komputera dla dorosłych, a w czwartki lekcje języka angielskiego.

W piątku w fundacji najmłodsi mogą otrzymać pomoc w nauce, a starsi w godz. 14-16 porady prawnika.

Teraz fundacja organizuje warsztaty dla młodzieży pod hasłem "Igła z nitką" oraz filmowy konkurs dla dzieci pt. "Filmowy futrzak". Szczegóły znaleźć można na stronie fundacji.

Działalność pomorskiej fundacji docenił burmistrz Kartuz, przyznając jej wyróżnienie na gali nagród Kartesko Skra.

Przed fundacją wiele ciekawych wyzwań - w maju w Kartuzach odbędzie się Piknik Rycerski, organizowany dzięki pozyskanej dotacji na realizację zadań publicznych, latem PCPAiR będzie organizowało półkolonie dla dzieci.

Fundacja chce również w Kartuzach utworzyć centrum wolontariatu. Osoby, które chciałby zostać wolontariuszami mogą zgłosić się do biura fundacji.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.