Mieszkańcy nie czują się bezpiecznie. Policja jest innego zdania

wtorek, 19 kwietnia 2016 r., 08:55
fot. archiwum

Znamy wyniki sondy dotyczącej oceny bezpieczeństwa i skuteczności policji na terenie powiatu kartuskiego za pierwszy kwartał br. Aż ponad 73 proc. biorących udział w sondzie uważa, że policja jest nieskuteczna. 63,4 proc. internautów, którzy oddali głos, czuje się zaś niebezpiecznie spacerując po zmroku po swojej okolicy. Zdaniem policji, sonda wypacza realne wyniki poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Przed kilkoma tygodniami informowaliśmy o tym, że policja postanowiła sprawdzić, jak mieszkańcy oceniają ich pracę. Na prośbę Komendanta Powiatowego Policji w Kartuzach, na stronie internetowej samorządu powiatu kartuskiego zamieszczono więc ankietę. Składa się z ona z czterech pytań: Czy policja w walce z przestępczością jest skuteczna? Jak mieszkańcy oceniają pracę policjantów pełniących służbę w ich okolicy? Jak często mieszkańcy widują piesze lub zmotoryzowane patrole w swojej okolicy? Czy czujemy się bezpiecznie spacerując po zmroku?

Wówczas swoją opinię zdecydowało się wyrazić niespełna 80 osób. Ich ocena nie napawała jednak optymizmem, bo większość głosujących uważała, że policja działa nieskutecznie, po zmroku czuje się niebezpiecznie, a w swojej okolicy patroli policyjnych nie widuje. Po naszej publikacji liczba biorących udział w sondzie parokrotnie wzrosła. Ocena pracy mundurowych jednak niewiele się zmieniła.

Ku zdziwieniu naszych Czytelników, z początkiem kwietnia sondę wyzerowano. Jak dowiedzieliśmy się w starostwie powiatowym, stało się tak na prośbę policji. W Komendzie Powiatowej Policji w Kartuzach usłyszeliśmy z kolei, że wyniki będą zerowane co kwartał. Na nasz wniosek udostępniono nam wyniki za pierwszy kwartał 2016 roku.

Swoją opinią na temat działalności policji i poczucia bezpieczeństwo podzieliło się w sumie niespełna 400 osób. Aż ponad 73 proc. z głosujących uważa, że w walce z przestępczością nasi mundurowi są nieskuteczni, 61,17 proc. źle ocenia pracę policjantów pełniących służbę w okolicy, 55,5 proc. w ogóle nie widuje patroli w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a 63,4 proc. czuje się niebezpiecznie spacerując po okolicy po zmroku.

Zdaniem policji, ocena bezpieczeństwa i działalności policji przez internautów nie odzwierciedla realnego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

- Ankieta jest narzędziem badawczym, które ma być pomocne w tworzeniu map zagrożeń i z biegiem czasu będzie modyfikowana i ulepszana. W obecnej wersji nie jest ona reprezentatywna i wypacza realne wyniki poczucia bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu kartuskiego - podkreśla oficer prasowy kartuskiej komendy, mł. asp. Jarosława Krefta.

Poniżej zamieszczamy szczegółowe wyniki sondy za pierwszy kwartał br. Przypominamy też, że nadal można wyrazić własne zdanie na temat poczucia bezpieczeństwa i oceny pracy policji. Można to uczynić wchodząc na stronę kartuskipowiat.com.pl.

Wyniki sondy za I kwartał 2016 roku:
1. Czy Policja w walce z przestępczością w Pana(i) okolicy jest?:
łączna ilość oddanych głosów: 368
bardzo skuteczna - 45
raczej skuteczna - 53
raczej nieskuteczna - 112
bardzo nieskuteczna - 158

2. Proszę powiedzieć, jak ocenia Pan(i) pracę policjantów pełniących służbę w okolicy Pana(i) miejsca zamieszkania (miejscowości, dzielnicy, osiedla)?
łączna ilość oddanych głosów: 358
dobrze - 72
źle - 219
trudno powiedzieć - 67

3. Jak często widuje Pan(i) piesze lub zmotoryzowane patrole Policji w pobliżu swego miejsca zamieszkania?
łączna ilość oddanych głosów: 362
codziennie - 46
co najmniej kilka razy w tygodniu - 27
co najmniej raz w tygodniu - 60
co najmniej raz w miesiącu - 0
wcale - 201
trudno powiedzieć - 28

4. Czy czuje się Pan(i) bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku?
łączna ilość oddanych głosów: 388
bezpiecznie - 96
niebezpiecznie - 246
trudno powiedzieć - 46

AL

I do tego panowie z Kryminalnej chcą sie popisywać i się wykazać i wchodzą do domów bez nakazów, jest mnóstwo takich przypadków. !!! to będzie trzeba skierować do głównej Komendy Polskiej Policjii i do rządu RP. Takie praktyki muszą się skończyć.
krystek037   wtorek, 19 kwietnia 2016 r., 15:31
Ja nie czuje się bezpieczny, kiedy Panowie policjanci, jak idę sobie po zmroku, zatrzymują mnie i spisują i traktują mnie jako przestępce i jeszcze do tego pytają się bezczelnie gdzie ide? dokąd? i poco? a "G" was to obchodzi , co to jest jakies państwo policyjne.
krystek037   wtorek, 19 kwietnia 2016 r., 15:28
A dlaczego mają czuć się bezpieczne skoro słynny Rambo dalej chodzi na wolności ? Jak mają czuć się bezpieczni skoro w bezchmurny dzień burza uszkadza monitoring z wyjścia Szcześniaka ? Może panie komendancie kolejna kontrola z Gdańska coś wykaże tzn wykaże, że wszystko jest ok a pałac w Łapalicach jest bardzo piękny. Proponuję Policji żeby zrobiła sama sobie ankietę, wtedy odsetek zadowolonych będzie wynosił 120%.
Predator   wtorek, 19 kwietnia 2016 r., 13:07
Pani doRzecznik Komendanta, uważa że ankieta jest narzędziem niedoskonałym???. Pałą policyjną radiowozu chyba też nie uruchomi.?? Jakich Pani K używa narzędzi i do czego pozostanie chyba tajemnicą policyjną. Swoją drogą pewnie ta pani uważa, że najbezpieczniejsi są mieszkańcy WRZOSU w Hopowie??
yogizkartuz   wtorek, 19 kwietnia 2016 r., 11:11