Sprawdź, jakie atrakcje zaplanowano na długi majowy weekend w powiecie kartuskim

piątek, 29 kwietnia 2016 r., 12:21
fot. MSz

Regaty żeglarskie, turniej judo, zmagania kaszubskich kuczerów, marsz z flagami, Kaszubska Biesiada Kabaretowa czy też uroczystości patriotyczne związane z 225. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja - to tylko niektóre z atrakcji, z których skorzystać będzie można w długi majowy weekend w powiecie kartuskim.

Sobota

Majówkowy weekend rozpocznie się wraz z inauguracją II Żeglarskiego Pucharu Kaszub w Stężycy. Jest to pierwsza impreza z cyklu czterech organizowanych w ramach Żeglarskiego Pucharu Kaszub, jej uczestnicy powalczą o "Puchar Jeziora Raduńskiego". Oficjalne otwarcie regat odbędzie się w sobotę, o 10.30 w stężyckiej Marinie. Pierwszy start zaplanowano na 11.30, przewiduje się rozegranie pięciu wyścigów. W niedzielę natomiast, o godzinie 10.30 odbędzie się start do kolejnych wyścigów, a o 14.30 zaś nastąpi ogłoszenie wyników.

Tego samego dnia, w Hali Widowiskowo-Sportowej Żukowie odbędzie się Zukovia Judo Cup, czyli turniej judo dzieci i młodzików, którzy zawalczą o Puchar burmistrza gminy Żukowo. Otwarcie turnieju nastąpi o 11.30, zakończy się on zaś o 18.30.

Niedziela
Jedyną imprezą odbywającą się w niedzielę będzie rozpoczęcie Weekendu Majowego 2016 w gminie Somonino. Tego dnia o godzinie 13. na polu biwakowym "Stolemek" rozpoczną sie zmagania kaszubskich kuczerów - "Wiśta Wio... czyli na Kaszubską Nutę". W programie przewidziano konkursy powożenia bryczkami, konkursy sprawnościowe dla woźniców, próby dla odważnych oraz konkursy dla dzieci.

Poniedziałek
Tego dnia w Łączyńskiej Hucie odbędzie się VII Marsz z Flagami, na który uczniów, nauczycieli i rodziców zaprasza Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego "Remùsowi Drëszë" we współpracy z Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym i LGR "Kaszuby. Marsz rozpocznie się o godzinie 10. w Wygodzie przy kościele, natomiast zakończy około godziny 14. w Łączyńskiej Hucie - długość trasy to mniej więcej 10 km.

Natomiast wieczorem, o godzinie 20., na parkingu w Ostrzycach rozpocznie się XI Kaszubska Biesiada Kabaretowa "BËLNY WIC", podczas której wystąpią: Kabaret Kuńda, Kabaret Warblinscze Sliwczi, Orkiestra Mściszewice oraz discopolowa kapela Bliza.

Wtorek
Jako pierwsze obchody 225-ej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w Kartuzach o 9.15 wraz z przemarszem Orkiestry Dętej OSP Kartuzy i pocztów sztandarowych Straży Pożarnych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach pod Urząd Miejski. Jest to uroczystość gminno-powiatowa, w której programie znalazł się przemarsz pocztów sztandarowych, uroczysta msza święta w kościele św. Kazimierza i złożenie symbolicznych kwiatów pod figurą Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Imprezą towarzyszącą będą zawody sportowo - pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Kartuzy, które rozpoczną się o godzinie 13.30, na stadionie sportowym w Mirachowie.

W programie żukowskich obchodów Święta Konstytucji 3-Maja znajduje się msza święta w intencji ojczyzny, która odbędzie się o 11.30 w Kościele Mariackim, przemarsz deptakiem do kościoła św. Jana Chrzciciela, składanie kwiatów przez delegację pod Figurą Matki Bożej Królowej Polski przy kościele św. Jana Chrzciciela. O 16.30 natomiast w kościele pw. św. Miłosierdzia Bożego w Żukowie odbędzie się koncert 3-Majowy.

Sierakowickie uroczystości 3 Majowe rozpoczną się o godzinie 12.45 przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Następnie w Parku Ośmiu Błogosławieństw odprawiona zostanie msza św. z kaszubską liturgią słowa.

O tej samej godzinie rozpoczną się również obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Stężycy. Wówczas to przy kościele parafialnym w Stężycy rozpocznie się zbiórka pocztów sztandarowych. W dalszym programie przewidziano złożenie wiązanki kwiatów przy figurze Matki Boskiej, przemarsz sprzed kościoła pod amfiteatr w Stężycy oraz uroczyste przekazanie i poświęcenie trzech nowych wozów strażackich.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.