Miasteczko "Planeta Energii" w Kartuzach dzięki uczniom z Koloni

czwartek, 19 maja 2016 r., 11:46
fot. AL

Uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej w Koloni wraz ze swoimi nauczycielkami znaleźli się wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego organizowanego przez Grupę Energa. Dzięki ich sukcesowi do Kartuz zawitało miasteczko naukowe "Planeta Energii", które na Rynku będzie stacjonowało do piątku. Od godziny 15. mobilne laboratorium może odwiedzić każdy!

Audyty energetyczne w domach, happening z okazji dnia oszczędzania energii, zajęcia pod hasłem "Bez prądu", wycieczka do elektrowni, czy lekcja z udzielania pierwszej pomocy - to tylko niektóre przykłady projektów, które pod okiem Małgorzaty Szadkowskiej zrealizowali uczniowie drugiej klasy Szkoły Podstawowej w Koloni.

Dzięki zamiłowaniu do nauki i kreatywności uczniowie z Koloni znaleźli się w gronie zwycięzców ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego organizowanego przez Grupę Energa. Do uczniów, jak i szkoły trafiły cenne nagrody, ale dzięki ich sukcesowi skorzystają też inne szkoły i mieszkańcy Kartuz. Do miasta zawitało bowiem miasteczko naukowe "Planeta Energii", które otwarte zostało dla uczniów chętnych szkół oraz wszystkich, których ciekawi świat nauki.

- Uczniowie z Koloni wraz z nauczycielką znaleźli się wśród laureatów konkursu edukacyjnego "Planeta Energii". Grupa Energa organizuje ten konkurs już od 2010 roku. Jego głównym celem jest propagowanie energii elektrycznej. W ramach programu uczymy dzieci co to jest energia, jakie są jej źródła, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych, czy jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu obiektów energetycznych - podkreśla przedstawicielka Grupy Energa.

- Główna nagrodą w konkursie była dwudniowa wizyta z mobilnym centrum nauki. Miasteczko złożone jest z kilku stref edukacyjnych. Mamy kosmiczny Energobus, gdzie dzieci poznają historię prądu od elektronu po elektrownię, rebus z odnawialnymi źródłami energii, Dzieci mogą też same wytworzyć prąd, poznać mechanizmy działania energii wodnej, wiatrowej. Mogą odbyć wyścig samochodami podłączonymi do rowerków stacjonarnych, na których wytwarzają energię - kontynuuje.

Ponadto najmłodsi będą mogli odwiedzić "świat wtyczek elektrycznych", gdzie poznaje się wtyczki z całego świata czy przejść labirynt elektryczny. Znajdą również mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, induktor Ruhmkorffa czy maszynę elektrostatyczną.

Od godziny 15. do 18. miasteczko mogą odwiedzić wszyscy chętni. Wówczas odbędzie się też konkursu dla mieszkańców - Energetyczny Turniej Miast, w którym będzie można wygrać dodatkową nagrodę dla zwycięskiej szkoły. Na Rynku ustawione zostaną rowerki stacjonarne, które będą podpięte do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, które wytworzą najwięcej energii zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem.

Dodatkowe punkty można zdobyć także dzięki uzyskaniu jak największej ilości kliknięć "Lubię to" na facebookowym profilu Planety Energii pod galerią z Kartuz. Galeria pojawi się około godziny 12.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.