Gmina Stężyca pozyskała ponad 20 mln zł na kanalizację

czwartek, 19 maja 2016 r., 13:41
fot. AL

20.731.403,04 zł - takie środki pozyskała gmina Stężyca na rozbudowę sieci kanalizacyjnej. W ramach projektu opiewającego na ponad 39 mln zł powstanie ponad 50 km nowej sieci. Po zakończeniu zadania aglomeracja będzie tu skanalizowana w ponad 97 proc. Warto dodać, że są to najpewniej pierwsze środki pozyskane z nowej perspektywy unijnej w naszym powiecie.

Do tego zadania stężycki samorząd przygotowywał się od sześciu lat. Jak widać opłacało się, bo jako jednej z pięciu beneficjentów w województwie pomorskim Stężycy udało się pozyskać środki już z nowej perspektywy unijnej.

- Przygotowaliśmy kompletną dokumentację techniczną, na którą otrzymaliśmy też 85 proc. dofinansowanie ze środków unijnych. Następnie pozwolenie na budowę przepisaliśmy na spółkę, która będzie realizowała zadanie. Dzięki temu spółka będzie mogła odliczyć też VAT w wysokości 9 mln zł - wyjaśnia wójt gminy Stężyca, Tomasz Brzoskowski.

W sumie wart ponad 39 mln zł zostanie dofinansowany w kwocie 20.731.403,04 zł.

Za te fundusze Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne w Stężycy wybuduje ponad 50 km nowej sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami. Skanalizowane poddane zostaną miejscowości: Stężyca, Szymbark, Potuły, Kamienica Szlachecka oraz Borucino. Po zakończeniu tego zadania stężycka aglomeracja będzie skanalizowana w ponad 97 proc. Bez sieci pozostanie jedynie Zgorzałe.

Jesienią ma zostać ogłoszony przetarg, którego celem będzie wyłonienie wykonawcy zadania. Realizacja projektu ma ruszyć w 2017 roku.

Pozyskane dofinansowanie pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.