Inwestowanie w klasyczne samochody w Polsce

poniedziałek, 23 maja 2016 r., 09:21
fot. nadesłane

Czy inwestowanie w zabytkowe samochody się opłaca? Czy Polacy pójdą w tej kwestii w ślady Brytyjczyków? Być może tak się stanie. Polacy są bowiem coraz bardziej otwarci na tę kwestię.

Firmy doradcze

Od 10 lat w Polsce działają firmy, które zajmują się profesjonalnym doradztwem w kwestii kupna aut zabytkowych pod inwestycję. W Wielkiej Brytanii działa takich firm znacznie więcej, jednakże wynika to z faktu, iż w kraju tym osób inwestujących w stare samochody jest znacznie więcej - jest to drugi kraj, tuż po Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby inwestycji w classic cars.

W Polsce rynek ten najprawdopodobniej będzie się rozrastał, gdyż prognozuje się, że będzie to jedna z najlepszych form inwestycji. W ciągu ostatniej dekady zabytkowe samochody zdrożały niemalże o 500 procent, podczas gdy złote monety kolekcjonerskie o połowę tej sumy. Modne kiedyś inwestycje w meble przyniosły natomiast niemalże 20 procent straty.

Trudne początki

Inwestowanie w auta zabytkowe dla wielu osób jest niemożliwe. Aby poważnie rozpatrzyć kwestię inwestycji tego typu, trzeba posiadać co najmniej pół miliona złotych. Osoby mające mniejsze oszczędności mogą również próbować inwestować w modele rodzimej produkcji, np. auta z okresu PRL-u, które kosztują od 10 do 30 tysięcy złotych. Na pojazdach tych nie osiągnie się jednak tak spektakularnych zysków jak na modelach zagranicznych. Ponadto kosztowne będzie utrzymanie tychże aut w nienagannym stanie, który jest gwarancją utrzymania się ich ceny na stałym poziomie. W przypadku wydania wszystkich oszczędności na kupno samochodu może być to niezwykle trudne, zważywszy na to, że ceny części do zabytkowych pojazdów nie są niskie.

Jak wybierać?

Eksperci wskazują, że istnieje jedynie 8 grup samochodów, które warto kupić w celach inwestycyjnych. Pierwszą z nich są pojazdy, które wyprodukowano w niewielkiej liczbie egzemplarzy - najlepiej, by liczba ta była mniejsza niż 100 sztuk. Wartościowe są też pojazdy z krótkich serii, które powstały w wyniku pracy studia designu samochodowego. Bezsprzecznie warto również stawiać na klasyki takie jak choćby amerykańskie Fordy Mustangi.

W cenie od lat są także flagowe modele producentów samochodowych takich jak: Porsche, Ferrari, Bentley, Rolls-Royce czy Aston Martin. Inwestorzy powinni też wybierać auta w stanie oryginalnym, które po wielu latach nadal mają bardzo niski przebieg. Istotna może być również ciekawa historia danego pojazdu, np. fakt, iż należał on w przeszłości do sławnej osoby. Ostatnią grupą są natomiast auta zabytkowe o rzadkich rozwiązaniach technicznych.

W przypadku kupna samochodu należącego do jednej z tych grup istotne jest też zakupienie dla niego odpowiedniego ubezpieczenia. Na Wyspach Brytyjskich można znaleźć je tu: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.