Poradniki książkowe - czy warto je czytać?

poniedziałek, 23 maja 2016 r., 11:36
fot. nadesłane

Według danych Polacy chętnie sięgają po przeróżne poradniki, jak po receptę na szczęście i remedium na kłopoty. Czy autorzy poradników zwęszyli dobrze płatny biznes czy piszą rady od serca, by każdemu żyło się lepiej?

Poradnik, jak wynika z definicji, to typ książki, który podaje rady w danym temacie. Dzięki lekturze mamy stać się mądrzejsi, a jeśli nie, to na pewno mamy przynajmniej wiedzieć, co powinniśmy zmienić, by przyszłość malowała się w jaśniejszych barwach.

Niejedna księgarnia internetowa opiera swoją działalność na sprzedaży przeróżnych poradników, które podają przepisy, jak żyć. Jednak wśród tego typu książek istnieją różne typy - o dietach, psychologiczne, dla rodziców, dla kobiet itd. Na pierwszy ogień przyjrzyjmy się poradnikom dotyczącym odchudzania. Ponieważ to temat, który każdego roku wraca jak bumerang, poradniki na temat zdrowego odżywiania i diet cieszą się niesłabnącą popularnością. Pewna odmiana pojawiła się tutaj kilka lat temu, kiedy do grona autorów dołączyły osoby znane z telewizji. O ile szacunkiem darzymy publikacje znawców tematu, lekarzy i dietetyków, o tyle radzimy z dużą dozą rezerwy podchodzić do poradników sygnowanych nazwiskiem jakiegoś celebryty. Kreowana tam najczęściej diametralna zmiana diety, egzotyczne składniki i lansowanie życia rodem z programów telewizyjnych, prędzej wpędzi nas w rozgoryczenie, niż pomoże poprawić swoje życie.

Kolejny rodzaj poradników to książki dedykowane rodzicom. Każdy rodzic troszczy się o dobro i szczęście własnego dziecka, co niewątpliwie wykorzystują autorzy poradników. Dlatego w wyborze właściwej lektury radzimy zapoznać się z dorobkiem naukowym autora, opiniach na temat metod przez niego stosowanych, aby wybrać mądrze. W wychowaniu dzieci nie można kierować się lansowaną modą, ale rozsądkiem (i miłością oczywiście). Dlatego spośród różnej maści poradników dla rodziców, wybierajmy te, które nie obiecują złotych gór, ale podają sensowne rady.

Najwięcej emocji budzą popularne poradniki dla kobiet. W tym temacie autorzy wypowiadają się na różne tematy: jak awansować, jak zdobyć miłość, jak się ubierać, jak uporać ze smutkiem itd. Nie ma nic złego w poszukiwaniu drogi do własnego szczęścia, warto jednak podchodzić do tych rad z rozwagą. Czytelniczkom, zanim sięgną po takie poradniki, radzimy zapoznać się z lekturami, które pozwolą im zaakceptować siebie. Krzykliwe tytuły zachęcają do zakupu i obiecują zupełnie nowe życie. W poradnikach nie ma nic złego. Warto jednak mieć na uwadze, że sama lektura nie rozwiąże problemu, a podane rady należy zastosować przede wszystkim w praktyce.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.