Przedsiębiorcy pomogą wykształcić specjalistów od logistyki, energetyki, transportu i budownictwa

środa, 8 czerwca 2016 r., 10:12
fot. MSz

Przedstawiciele lokalnych i trójmiejskich przedsiębiorstw z branż: budowlanej, logistycznej, transportowej, kolejowej, energetycznej oraz ekoenergetycznej podpisali we wtorek deklarację współpracy z powiatem kartuskim w zakresie kształcenia zawodowego.

Podpisanie deklaracji współpracy przez przedsiębiorców z firm między innymi takich, jak: PKM, Kolanko Transport, PB Górski, Skibiński, Viessmann, Lotos Kolej, czy też Auto Dunst, jest ściśle powiązane z dotacją w wysokości 10.500.000 zł, którą powiat kartuski ma otrzymać na rozwój szkolnictwa zawodowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.

Środki te pokryją rozbudowę budynku szkoły ZSZiO w Żukowie wraz z wyposażeniem w sprzęt dydaktyczny oraz modernizację warsztatów ZST w Kartuzach. W tej pierwszej placówce zostanie dobudowana kondygnacja na cele dydaktyczne dla zawodów związanych z transportem i logistyką. W drugiej zaś, czyli kartuskim ZST, powstanie symulator domu pasywnego oraz przebudowane i zmodernizowane zostaną warsztaty budowlane.

- Robimy to w celu odnowy kształcenia zawodowego, które jest jest bardzo istotne. Ono było wspierane oczywiście cały czas, ale w ostatnich latach nie z taką intensywnością jak było to konieczne. Dostrzegliśmy braki w kadrach, przedsiębiorcy odczuli dość wyraźnie niedostatek pracowników w niektórych zawodach - mówi starosta powiatu kartuskiego, Janina Kwiecień.

- Kształcenie zawodowe w szczególności powinno działać wspólnie z pracodawcami. Od wielu lat proponowaliście żeby kształcenie praktyczne prowadzić we współpracy z miejscem pracy, w którym te umiejętności się kształtują i to właśnie teraz powoli się dzieje - uzupełnia Jolanta Tersa.

Co podkreślał Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców, na przestrzeni ostatnich lat pośród młodzieży widać coraz mniejsze zainteresowanie nauką w liceach ogólnokształcących.

- Jeszcze trzy lata temu, kiedy spotykaliśmy się z uczniami ostatnich klas gimnazjalnych rozmawiając o rynku pracy, większość deklarowała dalszą edukację w szkołach ogólnokształcących. Teraz jest dokładnie odwrotnie: w klasach kilka osób wybiera naukę w liceach, większość zaś decyduje się na szkoły o profilach zawodowych - tłumaczy Zbigniew Jarecki.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.