Wizyta zagranicznych gości w ramach projektu Erasmus+ w ZSP w Sierakowicach

środa, 8 czerwca 2016 r., 11:17
fot. nadesłane/ZSP w Sierakowicach

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach miał przyjemność gościć uczniów z Włoch, Francji i Litwy w ramach biologicznego projektu Erasmus+ "Assessing, conserving and protecting European biodiversity. A citizen science project". Polscy uczniowie, uczestnicy projektu, gościli w domach uczniów ze szkół partnerskich.

Projekt prowadzony przez ZSP w Sierakowicach opiera się na "nauce społecznej" i ma na celu badanie roślinności na obszarze zabudowanym. Uczniowie wybierają obszar badawczy na terenie zabudowanym oraz na przedmieściach, zbierają próbki roślinności oraz identyfikują rośliny. Zebrane dane przesyłane są do szkół partnerskich i analizowane.

Spotkanie w Polsce rozpoczęto od zaprezentowania najważniejszych informacji o regionie oraz zajęć integracyjnych, które umożliwiły uczniom poznanie partnerów z zagranicznych szkół. Uczestnicy projektu wzięli również udział w warsztatach malowania na ceramice, które zorganizowali dla nich pracownicy Lokalnej Grupy Rybackiej w Chmielnie. Podczas warsztatów uczniowie poznali tradycyjne kwiatowe wzory kaszubskie i mieli okazję twórczo spędzić czas.

Celem wizyty w szkole polskiej było rozwijanie wiedzy na temat użycia roślin w żywieniu oraz kosmetykach. Uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych - gotowali potrawy z dzikich roślin oraz potrawy tradycyjne zawierające rośliny o zdrowotnych właściwościach oraz w warsztatach wyrobu kremów i maseczek. Przed rozpoczęciem warsztatów uczniowie pracowali w grupach, przygotowując plakaty przedstawiające właściwości roślin koniecznych do wykonania potraw i kremów. Rezultaty swojej pracy przedstawili wszystkim uczestnikom wizyty po to, aby każdy miał świadomość, dlaczego rośliny używane podczas warsztatów są tak cennymi składnikami.

- Niezbędnych wskazówek udzielili nam eksperci w dziedzinie biologii, z którymi mieliśmy zajęcia. Pierwszym był profesor dr hab. Zbigniew Sobisz, profesor Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku, który przeprowadził z nami zajęcia w Słowińskim Parku Narodowym przybliżając naszym gościom tajniki przyrody Pomorza. Dr Elżbieta Sontag pracownik wydziału Biologii na Uniwersytecie Gdańskim oprowadziła nas po swoim wydziale i wraz ze studentami opowiedziała o zgromadzonych tam eksponatach zwierząt. Kluczowym punktem wizyty było jednak zwiedzanie Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się, jak powstaje bursztyn, ile ma lat, gdzie na świecie można go spotkać oraz mieli przyjemność obejrzeć różne jego rodzaje. Wystawa jest przygotowana w sposób bardzo atrakcyjny dla uczniów, gdyż wchodząc do muzeum, przenosimy się do lasu pełnego bursztynu. Ponadto ZSP w Sierakowicach odwiedził Sławomir Swerpel były pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, naukowiec, podróżnik, autor książek, artykułów i filmów naukowych. Opowiedział on uczniom o pracy naukowca - informuje Aleksandra Klaman- Chmielewska.

- Przed nami wizyty w Wilnie oraz Paryżu. Podsumowaniem projektu będzie konferencja naukowa zorganizowana przy udziale wszystkich partnerów. Odbędzie się ona w jednym z paryskich teatrów i będzie otwarta dla publiczności. Uczniowie szkół partnerskich przedstawią swoje dokonania w obrębie nauki obywatelskiej oraz przygotowane specjalnie na tę okazję występy artystyczne. Będzie ciekawie! - mówi Maciej Lis, uczeń I TE.

- Miałam przyjemność gościć Lisę z Francji. Dziewczyna była bardzo miła, sympatyczna i uczynna. Czuła się dobrze u nas w domu. Polubiła naszą rodzinę, a my ją. Moi rodzice bardzo zaprzyjaźnili się z Lisą. Przyjęliśmy ją do naszej rodziny bardzo ciepło. Tydzień z Lisą minął nam bardzo szybko i ciężko było nam się z nią rozstać. Miałam chyba najlepszego gościa, jakiego mogłam sobie wymarzyć! Mam nadzieję, że jeszcze ją zobaczymy, bo ja i moja rodzina już za nią tęsknimy - dzieli się wrażeniami Ola Neubauer z I TE.

- Miałam zaszczyt gościć chłopaka z Litwy, a konkretnie z Wilna. Był bardzo miły oraz kulturalny. Wraz z rodzinną pokazaliśmy mu uroki Kaszub - jeziora, krajobrazy oraz Zamkową Górę i atrakcje znajdujące się w pobliżu naszej miejscowości. Był zachwycony tym, co mu pokazaliśmy. Wieczory spędzaliśmy w gronie moich przyjaciół, którzy szybko zaprzyjaźnili się z nowym znajomym - opowiadała Beata Malek, kl. I TE.

oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.