Dzieci Dzieciom w Stężycy

wtorek, 14 czerwca 2016 r., 09:16
fot. nadesłane/ZKiW Stężyca

W Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy miało miejsce nietypowe spotkanie. Do przedszkola Smerfy w piątek 3 czerwca przyjechały dzieci z występem rytmicznym, którego przesłanie zawarte było w prostych słowach:"Dzieci - dzieciom".

Zespół ekspresji ruchu  Cartusia z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach prowadzony przez profesor Ewę Szatan z Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentował krótki program artystyczny. Składały się na niego interpretacje muzyczno-ruchowe do muzyki L.Delibesa - część I Flower duet z opery Lakmé, C. Saint-Saensa - Akwarium i G.Bizeta - Marsz- Preludium z Suity Carmen.

Występ rozpoczęły dwie najstarsze dziewczynki 11-letnia Marysia Andrzejewska i 10-letnia Rozalka Richert, które muzykę interpretowały wykorzystując dużą kolorową chustę. Potem, w drugim utworze dołączyły do nich dwie młodsze dziewczynki Oliwka Kitowska (8 lat) , Amelka Kwidzińska (7 lat) oraz 6-letni Pawełek Richert. Cały zespół wprowadził słuchaczy-widzów w pogodny i tajemniczy nastrój muzyki, obrazując ruchem jej przebieg, długimi gimnastycznymi wstążkami w pastelowych kolorach.

Przy trzeciej kompozycji zrobiło się bardzo radośnie - dzieci pięknie poruszały się do muzyki rytmicznie maszerując i powiewając czerwonymi chustkami, akcentując napięcia w muzyce. Potem pani Ewa Szatan zaproponowała wspólny taniec - wszystkie dzieci - wykonawcy i widzowie rytmicznie klaskali i poruszali się przy włoskiej polce na fortepian S.Rachmaninowa.

Na koniec Zespół Cartusia pokazał dzieciom z przedszkola improwizowaną zabawę do muzyki E.Griega W grocie króla gór. Był to przykład, jak wspólnie mogą się bawić - tańczyć dorośli i dzieci, bowiem do zespołu dołączyła pani profesor prowadząc dzieci w przestrzeni sali gimnastycznej (w której odbywał się występ).

- Spotkanie miało szczególny charakter, gdyż odbyło się po Dniu Dziecka. W ostatnich minutach przedszkolaki przygotowane przez panią Lidię Piór zrobiły muzyczny prezent dzieciom z CIE - zaśpiewały piosenkę My jesteśmy krasnoludki. Wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy muzyczno-ruchowej. W ten sposób około setka dzieci na sali gimnastycznej Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy radośnie śpiewała i tańczyła. I tak dobiegał końca czerwcowy dzień na Kaszubach- informuje Małgorzata Kropidłowska, która wspólnie z profesor Ewą Szatan zainicjowała występ.

-Wszystkie wychowawczynie dzieci oddziałów przedszkolnych i klas zerowych oraz pani kierownik świetlicy chętnie włączyły sie w organizację występu. Gorące podziękowanie za możliwość realizacji projektu składamy pani dyrektor ZKiW w Stężycy Lucynie Kerlin - dziękuje profesor Ewa Szatan.

oprac.MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.