Sprawdź, jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w powiecie kartuskim

środa, 15 czerwca 2016 r., 15:41
fot. internet/asocha.pl

Powiat kartuski w najbliższych latach czeka spory napływ ludności. Jak więc przedstawia się sytuacja mieszkaniowa w naszym regionie? Z danych GUS-u wynika, że mamy bardzo niewiele mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców. Najlepiej nie przedstawia się także ich standard.

Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że całemu naszemu podregionowi, czyli powiatom od puckiego aż po nowodworski przybędzie 150.000 mieszkańców. Z tego aż 50.000 trafić ma do powiatu kartuskiego. Tak duży napływ ludności będzie stanowić dużą szansę dla rozwoju naszego regionu. Jest to jednak także spore wyzwanie rozwojowe.

O problemach z tym związanych rozmawiano podczas zebrań Rady Programowej Strategii Rozwoju Powiatu Kartuskiego 2016-2040. Jej członkowie wymienili, że głównymi wyzwaniami, które powiat na skutek tak dużego napływu ludności będzie musiał podjąć, jest rozbudowa infrastruktury, zapewnienie bezpieczeństwa, a także i rozwój oświaty, opieki zdrowotnej i bazy mieszkaniowej.

Posiłkując się danymi z Głównego Urzędu Statystycznego, postanowiliśmy więc sprawdzić to, jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w powiecie kartuskim oraz jak przedstawia się ona w odniesieniu do całego kraju i województwa.

Średnio w Polsce na 1000 osób przypadają 363 mieszkania, w województwie pomorskim zaś 358,1. Znacznie gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku naszego regionu gdzie wskaźnik ten wynosi zaledwie 262.

Ogółem w 2014 roku Główny Urząd Statystyczny naliczył w naszym powiecie 33.310 mieszkania, przy liczbie ludności wynoszącej około 127.000. Zdecydowania większość z nich, bo aż 26.121 znajdowała się na obszarach wiejskich, a 7.129 na miejskich. Najwięcej z nich należy do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz osób fizycznych.

Średnia powierzchnia wiejskiego mieszkania w powiecie kartuskim wynosi 112 m2, miejskiego zaś 78 m2. Z kolei przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania w przeliczeniu na jedną osobę to 27,4 m2 (w 2010 roku 26,6 m2).

Niestety, spora część mieszkań na terenie powiatu kartuskiego ma niski standard, a więc ciężko oczekiwać, żeby osiedlała się w nich ludność migrująca z Trójmiasta, czy też małżeństwa z dziećmi.

W miastach sytuacja wygląda nieco lepiej - do prawie 100 proc. mieszkań doprowadzony został wodociąg, ponad 96 proc. wyposażonych jest w łazienkę a około 86 proc. ma centralne ogrzewanie. Gorzej jest w przypadku mieszkań wiejskich, większość z nich, bo 98 proc., ma wodociąg, ale aż 2.231 nie posiada łazienki, zaś 3.817 nie ma centralnego ogrzewania. Pocieszający natomiast jest fakt, że wyposażenie mieszkań co roku systematycznie ulega poprawie.

MSz
opracowane na podstawie Banku Danych Lokalnych

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.